/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Stora Enso sprzedaje tartaki w Rosji

Stora Enso

Autor: oprac. red
Źródło: Stora Enso
Data: 2022-04-27


Stora Enso zawarła umowę sprzedaży rosyjskich tartaków. Koncern wycofuje się również z działalności w zakresie gospodarki leśnej.

Stora Enso sprzedaje tartaki w RosjiStora Enso sprzedaje tartaki w RosjiFot. Stora Enso

Należące do Stora Enso rosyjskie tartaki w zlokalizowane w Nebolchi (Novgorod) i Impilahti (Karelia) zostaną sprzedane lokalnemu kierownictwu. Umowa sprzedaży obejmuje również rosyjską działalność leśną Stora Enso, dzięki której koncern dostarczał surowiec drzewny do tartaków.

W ocenie Stora Enso, ze względu na niepewność dotyczącą rynku rosyjskiego, lokalna własność i działalność tych zakładów mogą zapewnić bardziej zrównoważone długoterminowe rozwiązanie dla tych operacji biznesowych i pracujących tam pracowników.

Oczekuje się, że transakcja, która oczekuje na niezbędne zgody, zostanie zawarta w II. kwartale 202 r. i nie będzie miała istotnego wpływu na roczną sprzedaż i operacyjny EBIT Stora Enso. Ze względu na mniejsze perspektywy biznesowe w tych biznesach, w wyniku I. kwartału został odnotowany odpis aktualizujący w wysokości 70 mln euro. Dodatkowa strata na transakcji zgodnie z MSSF wyniesie około 60 milionów euro, na którą składają się głównie korekty z przeliczenia walut, które zostaną zaksięgowane na dzień zamknięcia. Wydatki są traktowane jako pozycje mające wpływ na porównywalność wyników.

Zlokalizowane w północnej Rosji tartaki w Nebolchi i Impilahti zatrudniają w sumie około 330 osób, a ich łączna roczna wydajność wynosi ok. 350.000 m3 tarcicy rocznie, z czego ok. 55.000 m3 jest materiałem dalej przetworzonym. Zakłady produkują również ok. 65.000 ton pelletu. Rosyjskie zakłady leśne Stora Enso zatrudniają około 170 osób i zarządzają długoterminowymi prawami do pozyskiwania drewna z około 370.000 hektarów.

2. marca 2022r. Stora Enso ogłosiła, że wstrzyma całą produkcję i sprzedaż w Rosji do odwołania. Grupa jest wciąż w trakcie poszukiwania optymalnego rozwiązania dla przyszłości trzech fabryk opakowań z papieru jakie koncern posiada w Rosji.

Liczba wyświetleń: 1541


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA