/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Koniec strajku pracowników branży papierniczej w UPM

UPM

Autor: oprac. red
Źródło: UPM
Data: 2022-04-26


Zarząd fińskiego koncernu UPM i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego Paperiliiton zawarły pierwsze w historii branżowe układy zbiorowe pracy. Porozumienie zakończyło trwający od początku br. strajk w pięciu papierniach należących do UPM.

Koniec strajku pracowników branży papierniczej w UPMKoniec strajku pracowników branży papierniczej w UPMFot. UPM

Trwający od początku roku strajk w zakładach UPM w Finlandii dotyczył pięciu spółek należących do koncernu: UPM Pulp, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers, UPM Raflatac oraz UPM Biofuels. Początkowo strajkowało około 2100 członków związku Paperiliiton, ale około 200 z nich otrzymało nakaz sądowy do realizacji zadań krytycznych dla społeczeństwa, takich jak wytwarzanie ciepła i gospodarka wodna.Jak poinformowano produkcja ma zostać natychmiast uruchomiona, a wznowienie dostaw do klientów nastąpi tak szybko, jak to możliwe.

Spółki UPM działające w branży mechanicznego przerobu drewna - UPM Plywood i UPM Timber - podpisały nowy, 3-letni układ zbiorowy pracy już w grudniu 2021r., przed wygaśnięciem poprzedniej umowy. Umowy pozwalają m.in. na elastyczne dostosowywanie działalności do sytuacji rynkowej i jak informuje zarząd UPM, już przyniosły korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i ich pracownikom.

-Bardzo się cieszymy, że strony zaakceptowały wszystkie propozycje ugodowe i że długi strajk Związku Pracowników Papierów dobiegł końca. UPM i związek wspólnie przeszły do ​​historii, uzgadniając pięć branżowych układów zbiorowych pracy, które zastępują starą umowę przemysłu papierniczego z lat czterdziestych. Od dawna celem firmy UPM jest przeniesienie negocjacji zbiorowych na poziom, na którym warunki pracy są najlepiej znane, czyli do poszczególnych zakładów. Negocjacje prowadzą do zawarcia porozumień, które przynoszą korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i pracownikom oraz wzmacniają podstawy sukcesu na długo w przyszłość - powiedziała Riitta Savonlahti, wiceprezes wykonawczy ds. zasobów ludzkich UPM.

-Związek Zawodowy Paperiliiton odetchnął z ulgą, że pomimo długiego strajku może nadal funkcjonować w nienaruszonym i silnym składzie. Mimo twardych celów stawianych przez UPM, nie złamano podstawowych postanowień układów zbiorowych pracy - oświadczył mówi Petri Vanhala, prezes Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego Paperiliiton.

-Podczas negocjacji na wiele aspektów umów patrzyliśmy z zupełnie nowego punktu widzenia. Proces był długi, ale w końcu udało nam się uzgodnić warunki zatrudnienia uwzględniające potrzeby i specyfikę naszych zakładów. Nowe warunki zwiększają produktywność i konkurencyjność przedsiębiorstw, a także zapewniają dobre warunki pracownikom - ocenił Jyrki Hollmén, wiceprezes ds. rynków pracy w UPM.

Okres obowiązywania nowych umów wynosi cztery lata. Podwyżki płac są zgodne z obecnymi normami branżowymi. Zmiany w wynagrodzeniach będą negocjowane po pierwszych dwóch latach. Nowe umowy są mniej skomplikowane niż stare, a liczba ich stron jest o połowę mniejsza niż wcześniejszych.

Istotną zmianą we wszystkich porozumieniach branżowych jest zastąpienie wynagrodzenia okresowego wynagrodzeniem godzinowym. Wynagrodzenie godzinowe będzie wypłacane na podstawie wykonanej pracy, co sprawia, że zasady wynagrodzenia są bardziej zrozumiałe. Nowe układy zbiorowe pracy umożliwiają uwzględnienie kompetencji i wyników pracy przy ustalaniu wynagrodzeń. Wszystkie przedsiębiorstwa zgodziły się także na większą elastyczność w zakresie organizacji zmian i wykorzystania czasu pracy. Oprócz ogólnych zasad, każdy z zakładów wdroży rozwiązania specyficzne dla swojej działalności, m.in. w zakresie cyklu pracy czy przeprowadzanych szkoleń.

W pierwszym kwartale 2022r. UPM pomimo trwającego w branży papierniczej strajku zwiększył przychody ze sprzedaży o 12% do poziomu 2,507 mld euro. Utrzymanie wzrostowej tendencji przychodów wynika z rekordowego poziomu cen, wyrobów z drewna, papieru i energii jaki obserwujemy na rynku. Skutkiem czteromiesięcznego protestu, jest nie wykorzystana szansa wyższej sprzedaży oraz blisko 40% spadek zysku netto (139 mln euro, wobec 227 mln euro w I kw. 2021r.), zamiast notowanej w branży istotnej poprawy wyników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA