/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

FPP apeluje o zapewnienie łańcuchów dostaw dla polskiego przemysłu

Autor: oprac. red
Źródło: eNewsroom
Data: 2022-04-11


Federacja Przedsiębiorców Polskich wnioskuje do Rządu o rozpoczęcie działań mających na celu celu zabezpieczenia interesów firm polskich w związku z wojną na Ukrainie. FPP postuluje m.in. o dostosowanie polskiego prawa dotyczącego importu drewna proużytkowego, które zdaniem federacji są niejasne i powodują problemy dla jego importerów.

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców PolskichMarek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców PolskichFot. eNewsroom

Federacja Przedsiębiorców Polskich od 1. kwietnia br. przewodniczy polskiej Radzie Przedsiębiorczości - forum gospodarczemu, w pracach którego uczestniczą szefowie największych w Polsce organizacji gospodarczych. Przedstawiciele Rady wyrażają swoje opinie i uwagi do przedstawianych przez Rząd projektów ustaw i kierunków polityki gospodarczej. 

Najważniejszym celem jaki wskazuje obecny przewodniczący FPP i Rady Przedsiębiorczości, jest nawiązanie dialogu z Rządem w celu zabezpieczenia interesów firm polskich w związku z wojną na Ukrainie.

-Oczekujemy od Rządu w trybie pilnym przedstawienia projektów zapewniających zastąpienie zerwanych łańcuchów dostaw surowców z kierunku Rosji, Białorusi i Ukrainy. Zerwanie dostaw takich surowców jak drewno, stal, paliwa energetyczne czy gaz zagrażają w Polsce wielu branżom, które do tej pory były napędem naszej gospodarki. Dotyczy to przemysłu meblowego, motoryzacyjnego, budowlanego, deweloperskiego czy spożywczego - powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), w wywiadzie dla serwisu eNewsroom.

-W obliczu problemów z dostawą surowców dla naszego przemysłu widzimy możliwość - na przykład w przypadku przemysłu meblarskiego i motoryzacyjnego - zastąpienia odzyskiwanym do wtórnego przerobu w ramach gospodarki zamkniętej złomu metalowego czy też starych mebli to powtórnego przetworzenia. Przepisy dotyczące importu takich materiałów do powtórnego przetwórstwa są niejasne - dlatego oczekujemy pilnego dostosowania prawa tak, by umożliwić dopływ materiałów do produkcji niezbędnych naszym przedsiębiorcom. Konieczne też jest zastąpienie utraconych wskutek wojny rynków zbytu dla polskich produktów nowymi - pozwalającymi prowadzić bezpieczny eksport. Jednak aby te rynki w jak najkrótszym czasie zdobyć, niezbędne jest wsparcie instytucji państwowych dla polskich przedsiębiorców w zakresie misji gospodarczych z udziałem przedstawicieli rządu polskiego oraz programu udziału polskich przedsiębiorców w imprezach targowych. Rozumiemy i popieramy Rząd w nakładaniu sankcji na Rosję - oczekujemy jednak w trybie jak najszybszym wskazania kierunków, z których Rząd zamierza pozyskiwać alternatywne dostawy paliw, gazu i węgla. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy polscy będą musieli zatrzymać produkcję. Oczekujemy też od Rządu przyspieszenia prac ustawowych nad alternatywnymi źródłami energii- takimi, jak energia wiatrowa i cofnięcie negatywnych zmian legislacyjnych w zakresie fotowoltaiki prosumenckiej – dodaje Marek Kowalski.

 

Liczba wyświetleń: 1282


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA