/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

FSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na Ukrainie

FSC International

Autor: oprac. red
Źródło: FSC International
Data: 2022-04-06


Forest Stewardship Council (FSC) zadecydowało o zawieszeniu certyfikatów na obszarach Ukrainy objętych konfliktem zbrojnym. Jednocześnie organizacja umożliwi usprawnienie procesów audytu certyfikatów na obszarach Ukrainy nieobjętych działaniami wojennymi.

FSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na UkrainieFSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na UkrainieFot. Drewno.pl

Jak napisano w komunikacie, FSC pozostaje zdeterminowane, aby w miarę możliwości nadal wspierać ukraińskich posiadaczy certyfikatu, dlatego pozwoli jednostkom certyfikującym (niezależnym audytorom) kontynuować pracę w obszarach nieobjętych wojną, na przykład poprzez zdalne audyty i wydłużanie czasu między audytami do ponad roku, jeśli będzie taka konieczność.

W tym celu FSC opublikowało odpowiedni zestaw odstępstw i interpretacji. Mają one zastosowanie w okolicznościach, w których audyt na miejscu nie jest możliwy lub wykonalny, ponieważ organizacja znajduje się w regionie lub wymaga podróży przez region o wykazanym ryzyku dla życia lub zdrowia audytorów. Zbiór odstępstw obejmuje środki, takie jak opcje odroczenia audytów i umożliwienie audytów zdalnych dla scenariuszy niskiego ryzyka lub audyty hybrydowe, w zależności od oceny ryzyka przeprowadzonej przez jednostki certyfikujące.

Jednocześnie FSC musi nadal chronić integralność systemu FSC. W zaatakowanych regionach Ukrainy przepisy rządowe nie mogą być egzekwowane, a audytorzy nie mogą wykonywać swojej pracy w bezpieczny sposób. Czynniki te dramatycznie zwiększają ryzyko, że lasy nie będą zarządzane zgodnie ze standardami FSC, dlatego organizacja nie ma innego wyjścia, jak wymagać zawieszenia odpowiednich certyfikatów.

Zawieszenie wejdzie w życie 4. maja 2022r.

Jak poinformowano, FSC ściśle współpracowało z partnerami z Ukrainy, aby zapewnić jak najjaśniejsze wskazówki dotyczące lokalizacji stref konfliktu zbrojnego. Nie jest to proste zadanie, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność wojny. FSC prosi jednostki certyfikujące, posiadaczy certyfikatów i inne zainteresowane strony o dokonanie tej oceny najlepiej, jak potrafią. W tym celu FSC zidentyfikowało trzy kategorie źródeł informacji dotyczących lokalizacji stref konfliktu
1. Źródła publiczne*
2. Agencja Zasobów Lasów Państwowych Ukrainy (dla lasów państwowych)
3. Bezpośrednio od władz lokalnych na Ukrainie

Posiadacze certyfikatów importujący materiał FSC z Ukrainy są zobowiązani do zmiany swojego systemu należytej staranności dla łańcucha dostaw, aby uniknąć zaopatrywania się w strefach konfliktu zbrojnego.

*Źródła publiczne obejmują między innymi:

Agencja Zasobów Lasów Państwowych Ukrainy
Państwowa Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
Ministerstwo Obrony Ukrainy
Ministerstwo Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych Ukrainy
Państwowe Biuro Śledcze
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Siły Zbrojne Ukrainy
Liveuamap
Państwowa Policja Ukrainy
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

Liczba wyświetleń: 1901


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA