/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

FSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na Ukrainie

FSC International

Autor: oprac. red
Źródło: FSC International
Data: 2022-04-06


Forest Stewardship Council (FSC) zadecydowało o zawieszeniu certyfikatów na obszarach Ukrainy objętych konfliktem zbrojnym. Jednocześnie organizacja umożliwi usprawnienie procesów audytu certyfikatów na obszarach Ukrainy nieobjętych działaniami wojennymi.

FSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na UkrainieFSC zawiesza certyfikaty w rejonach objętych wojną na UkrainieFot. Drewno.pl

Jak napisano w komunikacie, FSC pozostaje zdeterminowane, aby w miarę możliwości nadal wspierać ukraińskich posiadaczy certyfikatu, dlatego pozwoli jednostkom certyfikującym (niezależnym audytorom) kontynuować pracę w obszarach nieobjętych wojną, na przykład poprzez zdalne audyty i wydłużanie czasu między audytami do ponad roku, jeśli będzie taka konieczność.

W tym celu FSC opublikowało odpowiedni zestaw odstępstw i interpretacji. Mają one zastosowanie w okolicznościach, w których audyt na miejscu nie jest możliwy lub wykonalny, ponieważ organizacja znajduje się w regionie lub wymaga podróży przez region o wykazanym ryzyku dla życia lub zdrowia audytorów. Zbiór odstępstw obejmuje środki, takie jak opcje odroczenia audytów i umożliwienie audytów zdalnych dla scenariuszy niskiego ryzyka lub audyty hybrydowe, w zależności od oceny ryzyka przeprowadzonej przez jednostki certyfikujące.

Jednocześnie FSC musi nadal chronić integralność systemu FSC. W zaatakowanych regionach Ukrainy przepisy rządowe nie mogą być egzekwowane, a audytorzy nie mogą wykonywać swojej pracy w bezpieczny sposób. Czynniki te dramatycznie zwiększają ryzyko, że lasy nie będą zarządzane zgodnie ze standardami FSC, dlatego organizacja nie ma innego wyjścia, jak wymagać zawieszenia odpowiednich certyfikatów.

Zawieszenie wejdzie w życie 4. maja 2022r.

Jak poinformowano, FSC ściśle współpracowało z partnerami z Ukrainy, aby zapewnić jak najjaśniejsze wskazówki dotyczące lokalizacji stref konfliktu zbrojnego. Nie jest to proste zadanie, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność wojny. FSC prosi jednostki certyfikujące, posiadaczy certyfikatów i inne zainteresowane strony o dokonanie tej oceny najlepiej, jak potrafią. W tym celu FSC zidentyfikowało trzy kategorie źródeł informacji dotyczących lokalizacji stref konfliktu
1. Źródła publiczne*
2. Agencja Zasobów Lasów Państwowych Ukrainy (dla lasów państwowych)
3. Bezpośrednio od władz lokalnych na Ukrainie

Posiadacze certyfikatów importujący materiał FSC z Ukrainy są zobowiązani do zmiany swojego systemu należytej staranności dla łańcucha dostaw, aby uniknąć zaopatrywania się w strefach konfliktu zbrojnego.

*Źródła publiczne obejmują między innymi:

Agencja Zasobów Lasów Państwowych Ukrainy
Państwowa Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
Ministerstwo Obrony Ukrainy
Ministerstwo Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych Ukrainy
Państwowe Biuro Śledcze
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Siły Zbrojne Ukrainy
Liveuamap
Państwowa Policja Ukrainy
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA