/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

RDLP w Gdańsku rozważa wycofanie się z certyfikacji FSC

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2022-04-05


RDLP w Gdańsku rozważa wycofanie się z certyfikacji FSC. Utrata certyfikatu przez kolejną dyrekcję Lasów Państwowych niepokoi przemysł drzewny.

RDLP w Gdańsku rozważa wycofanie się z certyfikacji FSCRDLP w Gdańsku rozważa wycofanie się z certyfikacji FSCFot. D.Jabłoński

O planowanej rezygnacji z certyfikatu FSC poinformował Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. "W związku z rozwiązaniem w dniu 11.02.2022 roku przez FSC International działającej od 2018 roku Grupy Opracowującej Krajowy Standard FSC, powstały uzasadnione wątpliwości dotyczące sposobu wypracowywania przez Techniczną Grupę Roboczą nowego Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej, a w szczególności możliwego braku udziału w pracach nad ww. dokumentem przedstawicieli PGL LP. Dotychczasowa polityka FSC International, procedowane propozycje zmian w tym zakresie, wskazują na forsowanie zapisów zmierzających do dowolnej interpretacji w wielu istotnych obszarach (miedzy innymi wyznaczanie lasów
HCVF), pozbawionych oparcia w uregulowaniach prawnych, jasnych i spójnych celów oraz kryteriów przyrodniczych opartych na podstawach naukowych, mających potencjalnie negatywny wpływ na dotychczasowy model funkcjonowania gospodarki leśnej i największego zarządcy lasów w Polsce" - czytamy w piśmie skierowanym do nabywców surowca drzewnego, w którym prosi o informację czy rezygnacja z certyfikatu FSC może wpłynąć na ograniczenie ilości kupowanego przez nich surowca.

Certyfikat FSC RDLP Gdańsk wygasa 12. listopada 2022r. Brak możliwości nabycia certyfikowanego surowca oznacza, że nabywcy drewna również nie będą mogli posługiwać się posiadanymi certyfikatami. Pod koniec ubiegłego roku możliwość posługiwania się certyfikatem FSC certyfikat utraciła RDLP w Łodzi. Od wielu lat certyfikatu w tym standardzie nie posiada RDLP w Krośnie oraz trzy nadleśnictwa RDLP Białystok, których zasięg obejmuje teren Puszczy Białowieskiej.

Na sytuację zareagowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Marek Kubiak, prezydent Izby, skierował na ręce Edwarda Siarki, nadzorującego Lasy Państwowe Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, pismo zwracające uwagę, że ewentualna utrata certyfikatu FSC, wiązać się będzie z odcięciem źródła certyfikowanego surowca drzewnego dla firm branży drzewnej. Grozi to zarówno utratą klientów i wypracowanych, wieloletnich kontraktów, jak również znacznym obniżeniem konkurencyjności i wiarygodności polskich firm na miedzynarodowym rynku.

FSC to jeden z dwu najbardziej rozpoznawalnych systemów certyfikacji drewna na świecie. Według stanu na początek marca w Polsce certyfikat FSC dotyczący gospodarki leśnej posiada 14 dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych oraz Leśne Zakłady Doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Murowanej Goślinie i Siemianicach Śląskich. Certyfikat FSC CoC (łańcucha dostaw) posiada 2488 przedsiębiorstw. Jest on szczególnie istotny dla firm eksportujących swoje wyroby na rynki Unii Europejskiej lub będących poddostawcami innych podmiotów produkujących na rynki zagraniczne (np. producentów mebli).

"Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego z dużym niepokojem obserwuje działania LP zmierzające w naszym przekonaniu do wycofania się PGL LP z systemu certyfikacji FSC. Mamy nadzieję, że w tak ważnej dla naszych firm kwestii, wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie certyfikacji FSC" - pisze Marek Kubiak.

Liczba wyświetleń: 2404


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA