/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Dąb Dunin - Europejskim Drzewem Roku

Autor: oprac. red
Źródło: Tree of the Year
Data: 2022-03-23


Rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022. Na drzewo z Polski oddano ponad 179 tysięcy głosów. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Brukseli.

Dąb Dunin - Europejskim Drzewem Roku Dąb Dunin - Europejskim Drzewem Roku Fot. Tomasz Kamiński

Organizowany przez Environmental Partnership Association (EPA) konkurs na Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011r. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Zwycięskie drzewo to mający ok. 400 lat dąb szypułkow, który rośnie w Przybudkach w gminie Narew (woj. podlaskie). W 2021 roku Dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja (partner EPA) i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie okazy łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. W związku z atakiem rosyjskich wojsk na Ukrainę, który zbiegł się z ostatnim tygodniem konkursu, organizatorzy postanowili wykluczyć z udziału kandydata Rosji i nie liczyć głosów nadesłanych na to drzewo.

Na podium znalazły się:
1 - DĄB DUNIN, POLSKA - 179.317 głosów,
2 - DĄB Z LASU BANKIETOWEGO W CONXO, HISZPANIA - 168.284 głosów,
3 - WIELKI DĄB KORKOWY, PORTUGALIA - 70.563 głosów.

Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty internauci oddali ponad 769 tysięcy głosów, ustanawiając tym samym kolejny rekord głosowania na Europejskie Drzewo Roku. Do niezwykłej rywalizacji doszło pomiędzy Polską i Hiszpanią, po tym jak polskich internautów do głosowania zmobilizował instagramowy profil "Make life harder".

Liczba wyświetleń: 1462


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA