/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

5 mln m3 wiatrołomów w Lasach Państwowych

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2022-03-10


PGL Lasy Państwowe szacuje szkody powstałe po huraganowych wiatrach jakie miały miejsce w styczniu i lutym bieżącego roku na ok. 5 mln m3. Cześć surowca drzewnego pozyskanego z wiatrołomów trafi na dodatkowe aukcje systemowe.

5 mln m3 wiatrołomów w Lasach Państwowych5 mln m3 wiatrołomów w Lasach PaństwowychFot. D.Jabłoński

Przechodzące przez Polskę w styczniu i lutym 2022 roku huraganowe wiatry spowodowały olbrzymie szkody w lasach. Nadleśnictwa Lasów Państwowych szacują, że wywroty i wiatrołomy mogą stanowić ok. 5 mln m3, dane nie są ostateczne. Dla porównanie szkody spowodowane przez huragan w sierpniu 2017 roku na obszarze administrowanym przez PGL Lasy Państwowe sięgnęły ponad 8,6 mln m3. Szczęśliwie tegoroczne uszkodzenia lasów mają charakter rozproszony, a ich wysoka koncentracja są występuje tylko w niektórych rejonach.

Jak poinformowała portal Drewno.pl Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, podjęto już działania zmierzające do ochrony surowca, by uniknąć spadku jego wartości. W tym przypadku, Lasy Państwowe maja do pogodzenia dwa cele - zapewnienie odpowiedniego stanu sanitarnego lasu i realizację umów sprzedaży zawartych na pierwsze półrocze 2022 roku. Obecnie trwa szacowanie szkód, część z nich wydarzyła się na pozycjach planowych, zatem prace mogą być wykonywane bez konieczności zmian dotychczas przyjętego sposobu zagospodarowania. Tam, gdzie nie ma pilnej potrzeby usuwania skutków klęski, prace będą wykonywane w kolejnych etapach.

Według szacunków leśników, do pilnego pozyskania jest ok. 750 tys. m3 drewna. Są to ilości dodatkowe, nie uwzględnione w planach na 2022 rok. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzję, by skierować je do sprzedaży w dodatkowej procedurze aukcji systemowych (Decyzja Nr 16 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 4. marca 2022 roku w sprawie uruchomienia dodatkowych systemowych aukcji internetowych w aplikacji e-drewno w I półroczu 2022 roku).

W ramach tej puli poszczególne regionalne dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) zaoferują:
- RDLP w Olsztynie 161.700 m3
- RDLP w Pile - 123.500 m3
- RDLP w Szczecinie - 250.000 m3
- RDLP w Szczecinku - 218.609 m3
- RDLP w Warszawie -13.179 m3.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA