/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

Drewno z Rosji i Białorusi bez certyfikatu FSC

FSC International

Autor: oprac. red
Źródło: FSC International
Data: 2022-03-08


FSC International w związku z inwazją zbrojną Rosji na Ukrainę, dokonaną przy pomocy Białorusi, zadecydowało, że wszystkie certyfikaty wydane przez FSC w Rosji i na Białorusi. Do czasu odwołania zawieszenia, żadne surowce i wyroby drzewne nie mogą posługiwać się certyfikatem i być wykorzystywane w łańcuch dostaw certyfikowanym przez FSC.

Drewno z Rosji i Białorusi bez certyfikatu FSCDrewno z Rosji i Białorusi bez certyfikatu FSCFot. FSC

W wydanym 8. marca 2022r. komunikacie FSC International informuje, że po dokładnej analizie potencjalnego wpływu cofnięcia certyfikacji FSC, Międzynarodowa Rada Dyrektorów FSC zgodziła się zawiesić wszystkie certyfikaty handlowe w Rosji i na Białorusi oraz zablokować wszelkie pozyskiwanie drewna kontrolowanego w tych dwóch krajach.

Oznacza to, że drewno i wyroby drzewne z Rosji i Białorusi nie mogą być używane w produktach FSC ani sprzedawane jako posiadające certyfikat FSC w żadnym miejscu na świecie, dopóki trwa zbrojna przemoc. FSC ma zamiar nadal ściśle monitorować sytuację i jest gotowy do podjęcia dodatkowych środków w celu ochrony integralności swojego systemu.

Decyzja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia, tj. 8 kwietnia 2022r.

Aby nadal chronić lasy w Rosji, FSC umożliwi posiadaczom certyfikatów gospodarki leśnej w Rosji utrzymanie certyfikatu gospodarki leśnej FSC, ale bez pozwolenia na handel lub sprzedaż drewna z certyfikatem FSC.

-Musimy przeciwdziałać agresji i jednocześnie musimy wypełniać naszą misję ochrony lasów. Wierzymy, że zaprzestanie wszelkiego handlu materiałami certyfikowanymi i kontrolowanymi przez FSC, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości zarządzania lasami zgodnie ze standardami FSC, spełnia obie te potrzeby - wyjaśnił Kim Carstensen

-Wszystkie nasze myśli są z Ukrainą i jej mieszkańcami i dzielimy ich nadzieje na powrót do pokoju. Wyrażamy również nasze współczucie dla tych osób na Białorusi iw Rosji, które nie chcą tej wojny - powiedział Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC.

Certyfikacja w systemie FSC w Rosji i na Białorusi rozpoczęła się na początku XXIw. Dotychczas certyfikacją objęto w tych dwóch krajach blisko 77,7 mln ha lasów, co stanowi blisko 33% wszystkich lasów posiadających certyfikat FSC na świecie. Certyfikat dotyczący zarządzania lasami (FM) posiadają 72 podmioty na Białorusi (15,444 mln ha) oraz 268 w Rosji (62,247 mln ha). Certyfikatu CoC (łańcuch dostaw) używają 293 podmioty na Białorusi i 1016 w Rosji.

Drewno z Rosji i Białorusi bez certyfikatu FSC (Zdjęcia: 2)

Drewno z Rosji i Białorusi bez certyfikatu FSCCertyfikacja lasów FSC FM (Forest Management) w Rosji i na Białorusi

Liczba wyświetleń: 2243


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA