/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

Stanowiska PEFC i FSC w sprawie drewna z Rosji i Białorusi

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2022-03-07


Organizacje reprezentujące dwa główne systemy certyfikacji pochodzenia surowca drzewnego i produktów drzewnych - PEFC International i FSC International, wydały oświadczenia związane z wojną na Ukrainie. Według PEFC drewno pochodzące z Rosji i Białorusi należy traktować jako "pochodzące z konfliktu" i nie może być one wykorzystywane w wyrobach certyfikowanych w tym systemie. FSC dotychczas nie ogłosiło żadnych konkretnych decyzji, zapowiada jednak, że będzie "podejmować działania".

Stanowiska PEFC i FSC w sprawie drewna z Rosji i BiałorusiStanowiska PEFC i FSC w sprawie drewna z Rosji i BiałorusiFot. D.Jabłoński

PEFC: Drewno z Białorusi i Ukrainy nie może być wykorzystywane w wyrobach certyfikowanych przez PEFC

4. marca br., odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady PEFC International zwołane w celu omówienia militarnej agresji Putina na Ukrainę i jej konsekwencji dla PEFC oraz dla właścicieli lasów i firm certyfikowanych przez PEFC.

W wydanym po spotkaniu komunikacie zaznaczono, że całe drewno pochodzące z Rosji i Białorusi jest „drewnem pochodzącym z konfliktu” i dlatego nie może być wykorzystywane w wyrobach certyfikowanych przez PEFC. Klasyfikacja drewna z Rosji i Białorusi jako drewna pochodzącego z rejonu konfliktu została oparta na rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/ES-11/L.1 z 2. marca 2022r. „Agresja na Ukrainę” podjętej podczas 11. nadzwyczajnej sesji specjalnej ONZ, w celu ochrony integralności certyfikacji łańcucha dostaw PEFC. To wyjaśnienie jest wstępnie ważne przez sześć miesięcy. Szczegółowe wytyczne mają zostać wydane w najbliższych dniach

Jak poinformował zarząd PEFC International, organizacja jest bardzo zaniepokojona atakiem rządu rosyjskiego na Ukrainę. Inwazja militarna stoi w bezpośredniej sprzeczności z naszymi podstawowymi wartościami. Ta agresja powoduje niewypowiedziany i niedopuszczalny ból i śmierć niewinnych ludzi, w tym kobiet i dzieci. Ma również natychmiastowy i długotrwały destrukcyjny wpływ na środowisko, lasy i wielu ludzi, którzy utrzymują się z lasów. Zarząd PEFC International nadal monitoruje sytuację iw razie potrzeby rozważy podjęcie dodatkowych środków.


FSC: Wojna zobowiązuje nas do zajęcia stanowiska i do działania.

W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę komunikat wydał również zarząd FSC International. Jak poinformowano, FSC będzie podejmować działania w związku z wojną na Ukrainie, ale będzie starać się robić to mądrze, słuchając partnerów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie, Białorusi i Rosji.

Jak można usłyszeć w wypowiedzi Kim’a Carstensena, Dyrektora Zarządzającego FSC International, "ukraińscy, białoruscy i rosyjscy członkowie FSC International zgadzają się, że wojna jest sprzeczna z wartościami, które wyznajemy jako FSC. Wszyscy zgadzają się, że jako FSC musimy podjąć działania. Zanim w najbliższych dniach ogłosimy działania związane z Ukrainą, Białorusią i Rosją, chcemy mieć pewność, że podejmiemy mądre decyzje, które zapewnią dalszą odpowiedzialną gospodarkę leśną w tych krajach. To jest nasza odpowiedzialność wobec mieszkańców tych krajów i świata."

Jak poinformowano, FSC co kilka dni będzie publikować na naszych stronach krótkie wideo i aktualne informacje.

Liczba wyświetleń: 2123


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA