/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Polscy meblarze z rekordem sprzedaży

OIGPM / B+R Studio Tomasz Wiktorski

Autor: oprac. red
Źródło: OIGPM / B+R Studio Tomasz Wiktorski
Data: 2022-01-25


Przychody polskiej branży meblarskiej wyniosły w 2021r. rekordowe 59,9 mld złotych. Oznacza to wzrost sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku o 18%. Dobre wyniki nie oznaczają jednak, że producenci mebli nie odczuwają negatywnych zjawisk w otoczeniu rynkowym.

Polscy meblarze z rekordem sprzedażyPolscy meblarze z rekordem sprzedażyFot. D.Jabłoński

Przychody polskiej branży meblarskiej wzrosły w 2021r. o 18% i sięgnęły 59,9 mld złotych, wynika z najnowszego raportu „Polskie Meble Outlook 2022”, który przygotowała firma B+R Studio na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Równie dobry wynik sprzedażowy spodziewany jest również w roku bieżącym. Według prognoz, w 2022r. sprzedaż mebli osiągnąć może wartość 64,7 mld zł.

Dobre wyniki sprzedaży nie oznaczają jednak, że polscy meblarze nie odczuwają negatywnych zjawisk w otoczeniu rynkowym. Znaczny wzrost kosztów surowców, materiałów, energii i wynagrodzeń odbija się na rentowności produkcji, która spadła z 6,7% w 2020r. do poziomu 5% w 2021r.

Polska może się pochwalić największą liczbą pracowników w branży meblarskiej w Unii Europejskiej, a liczba pracujących tu osób przekracza 200 tysięcy, co świadczy o tym, jak ważne miejsce zajmuje sektor meblarski w polskiej gospodarce. Warto podkreślić, że po początkowych cięciach kadrowych w 2020 roku, poziom przeciętnego zatrudnienia w polskich firmach meblarskich powrócił do tego sprzed pandemii, a menadżerowie zgłaszają potrzebę dalszego zatrudniania pracowników, co dobrze prognozuje na przyszłość.

Wciąż rośnie również ilość przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mebli. Według danych REGON na koniec III kwartału w Polsce działało 32063 firm zajmujących się produkcją mebli. W ciągu roku przybyło 1513 mikroprzedsiębiorstw zarejestrowanych w tym segmencie działalności. Niestety w pozostałych klasach wielkości przedsiębiorstw zanotowano spadki.

Struktura wielkości firm meblarskich według rejestru REGONStruktura wielkości firm meblarskich według rejestru REGONFot. Obliczenia B+R Studio na podstawie rejestru REGON (*stan z dn. 30.09.2020r.; **stan z dn.30.09.2021r.)

Według szacunków B+R Studio, na podstawie wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, udział produkcji sprzedanej mebli w Polsce w tworzeniu produktu krajowego brutto (PKB) w 2021 roku wzrósł o 0,05 punktu procentowego w stosunku do 2020r. osiągając 2,23%.

Znaczenie sektora produkcji mebli w Polsce i w UEZnaczenie sektora produkcji mebli w Polsce i w UEFot. Obliczenia B+R Studio na podstawie danych Eurostatu (*prognoza)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA