/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Wsparcie dla uchwały pozwalającej na używanie pieców zasilanych drewnem i peletem

Autor: oprac. red
Źródło: DREWNO POZYTYWNA ENERGIA
Data: 2022-01-20


Kolejne województwo prowadzi prace nad zakazem palenia drewnem. Do 21. stycznia trwają konsultacje do uchwały antysmogowej na Warmii i Mazurach.

Wsparcie dla uchwały pozwalającej na używanie pieców zasilanych drewnem i peletemWsparcie dla uchwały pozwalającej na używanie pieców zasilanych drewnem i peletemFot. DREWNO POZYTYWNA ENERGIA

Po Krakowie i Warszawie kolejne samorządy pracują nad uchwałami smogowymi, które w praktyce prowadzą do zakazu spalania drewna. Zespół DREWNO POZYTYWNA ENERGIA, którego działania wspierają takie organizacje jak: OSKP, KIK, SPPUOZE, Stowarzyszenie Kominy Polskie, Cech Zdunów Polskich czy Krajowa Izba Kominiarzy proszę o poparcie projektu uchwały pozwalającej na stosowanie bez żadnych ograniczeń miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń spełniających normy Ekoprojektu, wykorzystujących biomasę (jak drewno i pellet), które są odnawialnymi źródłami energii.

"Co prawda projekt uchwały nie ogranicza używania drewna w urządzeniach zgodnych z ekoprojektem ale traktuje go jako wyjątek od ogólnej reguły, według której dozwolonymi paliwami są gaz i lekki olej opałowy. Stąd już tylko mały krok dzieli nas do zakazów i ograniczeń takich, jak w Krakowie czy Warszawie. Warto zatem zabrać głos w konsultacjach." - czytamy w komunikacie zapraszającym do wsparcia działań organizacji poprzez podpisanie na stronie www.takdlabiomasy.pl poparcia dla uchwały pozwalającej na stosowanie bez żadnych ograniczeń miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń spełniających normy Ekoprojektu, wykorzystujących biomasę (jak drewno i pellet), które są odnawialnymi źródłami energii.

Organizatorzy apelu wskazują, że używanie urządzeń spełniających wymagania Ekoprojektu na drewno nie ma istotnego wpływu na jakość powietrza. Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej dla tej grupy urządzeń, to powinien przedstawić badania naukowe, które by to potwierdzały. Takich badań nie ma, więc i zakazów być nie może. Zwłaszcza dotyczących używania drewna kawałkowego, które ma najmniejszy z paliw ślad węglowy i nie da się do niego dodać zanieczyszczeń.

Podstawowym błędem technicznym i merytorycznym wielu proponowanych przepisów jest stosowanie pojęcia „paliwa stałe” przez co dochodzi do zestawienia i jednakowego potraktowania przez projekt uchwały drewna i pelletu, które są odnawialnymi źródłami energii z węglem, który jest paliwem kopalnym.

Biomasa drzewna – to biopaliwo stałe, niekopalne – zalecane do powszechnego stosowania w Unii Europejskiej dyrektywą PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. Drewno kawałkowe, zrębki, pellet, brykiet to produkty biomasy drzewnej, które zgodnie z art.2 pkt.3 i 7a Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, dalej jako ustawa o OZE – są zaliczane do odnawialnych źródeł energii.

Polskie ciepłownictwo sieciowe oparte jest w ponad 85% na paliwach kopalnych: węglu, gazie i oleju opałowym (Opracowanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Czas na ciepłownictwo”, 12/2019). W praktyce zakaz eksploatacji instalacji opalanych biopaliwami stałymi jeżeli istnieje techniczna możliwość przyłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej jest promocją paliw kopalnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

w końcu... [1]

ktoś się obudził i doszedł do wniosku, że drewno łupane i prawidłowo sezonowane jest jednym z lepszych surowców do ogrzewania domu. Niestety jest już o wiele za późno, nie raz pisałem na stronach LP o lobbowanie w sprawie spalania drewna jako EKO. Niestety LP niedawno też się obudziły.

niepokorny [243]Odpowiedz na ten komentarz2022-01-21 09:14:10

Zgłoś nadużycie

kto?

poproszę o link kto się budzi w tej sprawie?

ven [1]Odpowiedz na ten komentarz2022-02-06 13:33:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA