DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rząd szykuje podniesienie akcyzy na prąd

Autor:
Źródło:
Data: 2005-05-12


Rząd chce podnieść akcyzę na prąd o 11 procent - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jeśli parlament uchwali gotowy już projekt ustawy, podwyżka wejdzie w życie 1 stycznia.

Urząd Regulacji Energetyki i przedstawiciele branży przewidują, że prąd zdrożeje o około 10 procent. Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że podwyżka akcyzy na cenę prądu nie wpłynie.

Projekt zmiany ustawy akcyzowej "wisi" już na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Urzędnicy resortu konsultują go z branżą.

"Wyborcza" wyjaśnia, że kłopot resortu polega na tym, że zmiana zasad poboru podatku spowoduje spadek dochodów budżetu. A to z powodu strat prądu w trakcie przesyłania go do odbiorców. Dotychczasowy pobór akcyzy tego nie uwzględniał - fiskus pobierał akcyzę od energii wysyłanej przez producentów. Jeżeli akcyzę będą płacić dystrybutorzy, to budżet straci ponad 276 milionów złotych - czytamy w uzasadnieniu projektu. Żeby zapobiec stratom budżetu, resort proponuje podnieść stawkę akcyzy o 11 procent. Problem w tym, że obecna stawka akcyzy w Polsce jest już kilka razy wyższa od minimalnej w Unii Europejskiej.

Szczegóły - w artykule "Wyborczej" pod tytułem "Elektrowstrząs fiskusa".
(IAR)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz