/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Ceny tarcicy w USA znów powyżej 1000 USD

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2022-01-05


Cena tarcicy wykorzystywanej w amerykańskim budownictwie w pierwszych dniach stycznia br. przekroczyła 1100 USD za tysiąc stóp deskowych. Oznacza to wzrost o 141% od końca sierpnia 2020r

Ceny tarcicy w USA znów powyżej 1000 USDCeny tarcicy w USA znów powyżej 1000 USDFot. NASDAQ

Ostatnie dwa lata to huśtawka cen kontraktowych tarcicy (i innych wyrobów z drewna) w USA. Jednak to co działo się w 2021 to już prawdziwy rollercoaster. Cena tarcicy wzrosła ponad pięciokrotnie, osiągając rekordowy poziom w maju ubiegłego roku (1670 USD za 1 mbf). Ten rajd cenowy spowodował olbrzymie reperkusje również w Europie. Czołowi producenci ze Skandynawi, Niemiec i Austrii, wietrząc świetny interes, skierowali praktycznie wszystkie swoje dostawy za ocean, co z kolei spowodowało brak tarcicy na rynkach europejskich i natychmiastowy wzrost cen.

Jak nietrudno było przewidzieć, horrendalne ceny drewna przełożyły się na wzrost kosztów inwestycji, co ograniczyło ilość nowo rozpoczynanych budów. Dodatkowo, zmasowane dostawy z Europy oraz zapowiedzi wzrostu produkcji w amerykańskich tartakach, wsparły presję na spadek cen jaki miał miejsce w miesiącach letnich. Pod koniec sierpnia ceny tarcicy obniżyły się do poziomu 470 USD / mbf. Jednak od tego czasu ponownie notowany jest ich wzrost, który w połowie listopada znacznie przyspieszył.

Ceny kontraktowe tarcicy w USA (USD/mbf)Ceny kontraktowe tarcicy w USA (USD/mbf)Fot. NASDAQ

W ostatnich dniach grudnia 2020r. ceny tarcicy ponownie przekroczyły 1000 USD / mbf, a w pierwszych dniach nowego roku wzrost był kontynuowany.

Obecnie ciężko przewidzieć dalszy rozwój sytuacji, ale wydaje się, że w następnych miesiącach może nastąpić stabilizacja cen tarcicy tarcicy na poziomie 600-800 USD za tysiąc stóp deskowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA