/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
HISTORIA

XIX-wieczny "holender" z Olsztynka odzyska skrzydła

Autor: oprac. dja
Źródło: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Data: 2021-12-29


W Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku rozpoczął się remont XIX-wiecznego wiatraka, jednego z ostatnich drewnianych wiatraków typu holenderskiego w woj. warmińsko-mazurskim.

XIX-wieczny "holender" z Olsztynka odzyska skrzydłaXIX-wieczny "holender" z Olsztynka odzyska skrzydłaFot. D.Jabłoński

Wiatrak typu "holender", który znajduje się w skansenie w Olsztynku, pochodzi z miejscowości Dobrocin w gminie Małdyty. W latach 1962-65 został przeniesiony do muzeum i obecnie jest jednym z ostatnich w woj. warmińsko-mazurskim.

Jak informuje muzeum, rozpoczęty właśnie remont potrwa około pół roku i będzie kosztował ponad 1,8 mln zł. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowane prace obejmują naprawę, konserwację oraz odtworzenie elementów drewnianych i metalowych, w tym wykonanie nowych skrzydeł i remont mechanizmu obracania wiatraka. W ich efekcie wiatrak odzyska dawny blask, przede wszystkim "śmigi" (skrzydła), których wielkość zawsze wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie.

Wnętrze wiatraka typu holenderskiego / Skansen w OlsztynkuWnętrze wiatraka typu holenderskiego / Skansen w OlsztynkuFot. D.Jabłoński

To jeden z czterech młynów wietrznych znajdujących się w skansenie. Drewniany wiatrak posadowiony jest na kamiennej podmurówce. Jego korpus jest nieruchomy, a obracać w kierunku wiatru może się tylko głowica, czyli tzw. czapa, na której osadzone są skrzydła poruszane przez wiatr.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA