/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK DREWNA

Chiny zablokowały import drewna z Litwy

Autor: oprac. red
Źródło: Taiwan News
Data: 2021-12-06


Według informacji "Taiwan News" Chiny zablokowały import z Litwy. Z racji niespodziewanego ruchu chińskiego rządu, firmy eksportujące do tego kraju litewskie drewno znalazły się w trudnej sytuacji.

Chiny zablokowały import drewna z LitwyChiny zablokowały import drewna z LitwyFot. D.Jabłoński

Chińskie służby celne usunęły Litwę z systemu informatycznego. Z tego powodu eksporterzy z tego kraju nie mogą złożyć żadnych dokumentów celnych. Litewskim towarom odmawia się rozładunku w chińskich portach. Działania Chin to reakcja na otwarcie 18. listopada litewskiego konsulatu na Tajwanie. 21. listopada Chiny chłodziły stosunki dyplomatyczne z Litwą, degradując ambasadora tego bałtyckiego kraju w Pekinie do stanowiska charge d'affaires. Chińskie władze traktują Tajwan jako swoje (zbuntowane) terytorium.

Media cytują jednego z litewskich eksporterów drewna, który przekazał, że odmówiono mu rozładunku w chińskim porcie, a jego partnerzy handlowi w Chinach nie mogą odprawić towarów, które niedawno wysłał do Szanghaju. Również w innych portach istnieją problemy z odprawą materiałów drzewnych. Tylko ta jedna firma posiada aktualnie 300 kontenerów drewna płynących do Chin,

Problemy eksporterów potwierdza litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Jak wynika z doniesień, od 1. grudnia w chińskim systemie celnym przestało istnieć państwo Litwa jako kraj pochodzenia towarów. W związku z sytuacją litewski rząd ma zwrócić się o zaangażowanie w Komisji Europejskiej o podjęcie działań mających ją unormować.

Według Stowarzyszenia Handlu Litwa-Chiny, chociaż chińskie ograniczenia wpłynęły na eksport produktów rolnych i leśnych, to przynajmniej obecnie, w dużej mierze nie dotyczą produktów high-tech np. z branży biotechnologicznej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

O nie!

To teraz Litwini będą musieli eksportować przez pośrednika. Ciekawe, czy będą sie musieli podzielić z Łotyszami?

Piotr k. [6]Odpowiedz na ten komentarz2021-12-07 07:19:20

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA