/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Wyniki VII Submisji drewna szczególnego RDLP w Radomiu

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2021-12-02


6309 zł za m3 drewna dębowego to najwyższa cena uzyskana podczas VII Submisji drewna szczególnego RDLP w Radomiu.

Wyniki VII Submisji drewna szczególnego RDLP w RadomiuWyniki VII Submisji drewna szczególnego RDLP w RadomiuFot. Edyta Nowicka

Nabywców znalazło 266 m3 spośród 268m3 wystawionego do sprzedaży surowca drzewnego o szczególnych cechach użytkowych pozyskanego w świętokrzyskich i radomskich lasach.

Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 26. listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa, gdzie znajduje się plac, na którym zgromadzono drewno. Pochodziło ono z 14 nadleśnictw. Oferty złożyło kilkanaście podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli, a także beczek czy modrzewiowych gontów.

Podobnie jak w ostatnich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także Włoch czy Rumunii.

Rekordowe losy (sztuki) dębu pochodziły z lasów nadleśnictw Radom, Dobieszyn i Kozienice, za metr sześcienny 5 losów zapłacono najwyższą cenę tj. 6309 zł. Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 180 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 4391 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się też olcha, tym razem 61 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które było pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein.

Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za 8 losów z Nadleśnictwa Włoszczowa i 1 z Nadleśnictwa Radoszyce, wyniosła ona 1164 zł za m3. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 952 zł/m³. Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Sprzedano 25 m3, uzyskując średnią cenę 1451 zł/m3, a za najdroższy los zapłacono 2309 zł/m3.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA