/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
IMPREGNACJA DREWNA

Co stosować zamiast produktu chromowego do ciśnieniowej impregnacji drewna?

Bochemie

Autor:
Źródło: Bochemie
Data: 2021-11-30


Już w 2017r., zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych (dalej „rozporządzenie biobójcze”) kraj oceniający Holandia stwierdziła, że ​​impregnacja drewna z produktami zawierającymi tlenek chromu stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. W rezultacie ich użycie nie będzie dozwolone. Jedynie dla polskiego rynku przyznano zwolnienie pozwalające na zużycie zapasów takich produktów i jego roztworów a obecne pozwolenie na produkcję wygasło już 24 lipca 2021r.

Co stosować zamiast produktu chromowego do ciśnieniowej impregnacji drewna?Co stosować zamiast produktu chromowego do ciśnieniowej impregnacji drewna?Fot. Bochemie

Zagrożenia dla zdrowia związane z tlenkiem chromu

Niedopuszczalne ryzyko stosowania środków impregnujących na bazie tlenku chromu przez profesjonalnego użytkownika jest związane z narażeniem skóry na tą substancję. Tlenek chromu jest dla organizmów wysoce toksyczny i rakotwórczy. Działa niezwykle destrukcyjnie na tkanki błon śluzowych oraz na tkanki górnych dróg oddechowych, oczu i skóry. Jest również bardzo niebezpieczny dla środowiska. Emisje do środowisk, w których może gromadzić się np. w glebach lub osadach są bardzo niepożądane, ponieważ z takich zbiorników mogą być uwalniane, np. z powodu zmian warunków zewnętrznych, nawet po wielu latach i powodować poważne szkody i zagrożenia dla zdrowia. Nie bez znaczenia jest również jego działanie korozyjne.

Możliwość stosowania innych, dopuszczonych substancji 

Jednym ze sposobów kontynuowania profesjonalnej impregnacji drewna metodą ciśnieniowo -próżniową drewna narażonego na długotrwały, bezpośredni kontakt z podłożem (4 klasa) oraz drewna stosowanego na zewnątrz, stale narażonego na czynniki zewnętrzne (3 klasa), zgodnie z obowiązującymi przepisami jest stosowanie preparatu impregnacyjnego Bochemit Forte Profi. Produkt ten jest jednym z nielicznych na rynku europejskim od roku 2017, który posiada zezwolenie na wprowadzenie na rynek Unii Europejskiej zgodnie z rozporządzeniem UE 528/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania produktów biobójczych (dalej tylko Rozporządzenie w sprawie produktów biobójczych).

Fot. Bochemie

Zawarte w produkcie Bochemit Forte Profi połączenie wysoce skutecznych substancji biobójczych niezawodnie chroni drewno przed grzybami i owadami niszczącymi drewno. Skuteczność działania przeciwko czynnikom biotycznym została przetestowana zgodnie z normami europejskimi w akredytowanych laboratoriach i od dawna jest weryfikowana w trwających testach terenowych w rzeczywistych warunkach klimatycznych w Niemczech, Danii, Szwecji i tropikalnym klimacie Malezji. Bochemit Forte Profi jest od dawna z powodzeniem stosowany przez przemysłowych przetwórców drewna w całej Europie. Gwarancją jego jakości jest uzyskanie certyfikatu spółki NTR (jednego z najbardziej wymagających certyfikatów w Europie) od firmy Nordic Wood Preservation Council. Żywotność wykonanej ochrony drewna tym preparatem wynosi 15-30 lat w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz a dla elementów drewnianych we wnętrzu żywotność wykonanej ochrony jest nieograniczona. Skuteczność przeciw termitom została potwierdzona w  instytucie  ITC.

Przy zachowaniu określonych warunków przechowywania oraz prawidłowym stosowaniu Bochemit Forte Profi jest stabilny chemicznie (zarówno koncentrat jak i roztwór roboczy) i nie rozkłada się, nie dochodzi więc do żadnego oddzielania faz lub utraty zawartości substancji czynnych.

Zrównoważone powiązanie substancji powierzchniowo czynnych zapewnia doskonałe wnikanie produktu w drewno podczas impregnacji. Nadaje się również do obróbki trudno impregnowalnych gatunków drewna (europejskie i rosyjskie gatunki drewna). Po utrwaleniu produktu w drewnie substancje aktywne nie są już z niego wypłukiwane. Dlatego jest on najlepszym wyborem do ochrony wszelkiego rodzaju elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz i będących w kontakcie z gruntem, takich jak ogrodzenia, palisady, zagrody dla zwierząt, słupy i bale. Z obliczeń wykonanych dla wtórnego narażenia osób drogą skórną wynika, że ​​zagrożenia związane z kontaktem osób z poddanymi obróbce przedmiotami drewnianymi są dopuszczalne i nie zagrażają ich zdrowiu. Dlatego Bochemit Forte Profi może być stosowany do ochrony elementów drewnianych mających kontakt ze skórą, takich jak ławki, place zabaw czy meble ogrodowe, pod warunkiem zastosowania zalecanej technologii. 

Fot. Bochemie

Zaimpregnowane drewno nie ma oleistego ani tłustego wyglądu i zachowuje kolor nawet pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na powierzchni impregnowanego drewna nie ma filmu, który mógłby się odkleić, drewno nie ma nieprzyjemnego zapachu. Podstawowy wariant Bochemit Forte Profi po zaimpregnowane drewna nadaje mu oliwkowo zielony kolor. Alternatywnie można zastosować odmianę preparatu, która barwi drewno na brązowo. 

Do roztworów aplikacyjnych można dodać następujące dodatki dostarczane przez producenta: Antifoam, który zapobiega tworzeniu się piany na powierzchni roztworu aplikacyjnego podczas napełniania kotła impregnacyjnego, co może skrócić czas potrzebny do napełnienia oraz Fortemix poprawiający warunki użytkowania produktu końcowego.

Serwis techniczny

Firma Bochemie PL Sp. z o.o. , która dostarcza na rynek polski produkt Bochemit Forte Profi, posiada sieć sprzedaży i serwis działający na terenie całego kraju. Doświadczeni przedstawiciele handlowi i techniczni służą fachowym doradztwem i pomocą, szczególnie w zakresie doboru technologii impregnacji, ustalenia właściwego stężenia roztworów aplikacyjnych, celowości stosowania dodatków czy bieżącego doradztwa wynikającego z codziennej praktyki. We własnych laboratoriach wykonujemy też analizy laboratoryjne substancji czynnych w roztworze aplikacyjnym oraz w drewnie. Jeśli klient chce rozpocząć stosowanie produktów Bochemit w sezonie, firma zweryfikuje zgodność poszczególnych produktów w swoich laboratoriach, tak aby podczas zmiany zminimalizować koszty utylizacji poprzednio stosowanego produktu. Produkty nabyte za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora, również mogą być dostarczane bezpośrednio z fabryki producenta co daje klientom gwarancję jakości i wiarygodność obsługi dystrybucyjnej.

Więcej informacji na www.bochemit.eu.

----------

Kontakt:

Bochemie PL Sp. z o.o.

Ul. Jana III Sobieskiego 11/E6

40-082 Katowice

tel.: +48 694 400 019

e-mail: bochemie@bochemie.pl

www.bochemit.eu

 

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz