/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Rosyjska sklejka brzozowa importowana na teren Unii Europejskiej objęta stałymi cłami antydumpingowymi

Autor: oprac. dja
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2021-11-10


9. listopada ogłoszona została decyzja Komisji Europejskiej o ustanowieniu stałych ceł antydumpingowych wobec rosyjskich dostawców sklejki brzozowej.

Rosyjska sklejka brzozowa importowana na teren Unii Europejskiej objęta stałymi cłami antydumpingowymiRosyjska sklejka brzozowa importowana na teren Unii Europejskiej objęta stałymi cłami antydumpingowymiFot. D.Jabłoński

Dochodzenie prowadzone od października 2020r. przez KE na wniosek unijnych producentów, potwierdziło zarzuty o zaniżaniu cen eksportowych przez rosyjskie przedsiębiorstwa dostarczające sklejkę brzozową do klientów na terenie Unii Europejskiej. Okres objęty śledztwem obejmował 12 miesięcy - od 1. lipca 2019r. do 30. czerwca 2020r.

Jak ustalono w toku śledztwa, w latach 2017-2019, pomimo rosnących kosztów produkcji, ceny importowanej z Rosji sklejki brzozowej spadły z 646 do 608 euro/tonę i utrzymywały tendencję spadkową również w I połowie roku 2020. W okresie objętym śledztwem wyniosła ona 584 euro/tonę. W tym czasie wolumen dostaw na rynek UE systematycznie wzrastał - z poziomu 710 tys. m3 do ponad 810 tys. m3 rocznie, podobnie jak jej udział w rynku (z 40 do 46%).

W okresie prowadzonego przez KE śledztwa obowiązywały tymczasowe cła antydumpingowe na dostawy z Rosji kształtujące się na poziomie od 14,85 do 15,90% w zależności od podmiotu objętego śledztwem.

Zgodnie z podjętymi decyzjami, stałe cła mają nieco niższy poziom i wynoszą odpowiednio:

  • Zheshartsky LРK LLC - 15,80 %
  • Sveza Group (“SVEZA Tyumen” LLC; JSC “SVEZA Ust-Izhora”; JSC “SVEZA Verhnaya Sinyachiha”; JSC “SVEZA Kostroma”; JSC “SVEZA Manturovo”; JSC “SVEZA Novator”; LLC “SVEZA Uralskiy”) - 14,40%
  • Syktyvkar Plywood Mill Ltd. - 15,72 %
  • Pozostali producenci (Arkhangelsk Plywood Plant JSC, CJSC Murom, LLC InvestForest, JSC Bryansk Plywood Mill, JSC Krasnyi Yakor, LLC Fanernyiy Zavod, LLC UPM-Kymmene Chudovo, LLC Murashinskiy plywood plant, Parfino Plywood Factori, ZAO Plyterra, Plywood Plant Vlast Truda JSC, LLC Vyatsky Plywood Mill) - 15,80%.


Źródło: EN Official Journal of the European Union L 394/37 9.11.2021r.

Zobacz również: Rosyjska sklejka brzozowa objęta postępowaniem antydumpingowym 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz