/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Błąd drukarski przyczyną zakazu eksportu makulatury do Indii

Autor: oprac. red
Źródło: RynekPapierniczy.pl
Data: 2021-11-05


Rozporządzenie Komisji Europejskiej rozporządzenie wprowadzające zakaz eksportu makulatury do Indii to wynik błędu drukarskiego, mimo to będzie obowiązywać do czasu oficjalnego sprostowania.

Błąd drukarski przyczyną zakazał eksportu makulatury do IndiiBłąd drukarski przyczyną zakazał eksportu makulatury do IndiiFot. Jon Moore

20. października br. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2021/1840, które zmienia zapisy Rozporządzenia nr 1418/2007 dotyczącego wywozu w celu poddania odzyskowi niektórych odpadów wymienionych w załączniku III lub IIIA do rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady do niektórych państw, których nie obowiązuje decyzja OECD w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.

W rozporządzeniu, które wejdzie w życie 10. listopada 2021, wprowadzono zakaz eksportu z krajów UE do Indii makulatury (kod B3020). W dotychczasowych przepisach zakazu takiego nie było. Również Indie zezwalały na import makulatury i nie sygnalizowały publicznie, że chcą ograniczyć import.

Kod B3020 obejmuje odpady papieru, kartonu i wyrobów papierniczych oraz następujące materiały, pod warunkiem że nie są pomieszane z odpadami niebezpiecznymi:
- odpady i makulatura z papieru lub kartonu:
- niebielony papier lub karton, papier lub karton falisty
- inny papier lub karton, wykonany głównie z bielonej chemicznie masy celulozowej, niebarwiony w masie
- papier lub karton, wykonany głównie ze ścieru drzewnego (np.: gazety, czasopisma i podobne druki) -
- inne, w tym, ale nie wyłącznie
1) laminowany karton;
2) niesortowana makulatura.

Jak okazało się po interwencji ambasady Indii, wprowadzenie zakazu przez Komisję Europejską, to skutek błędu drukarskiego. Przewidywany termin sprostowania błędu to koniec 2021r. Do tego czasu zakaz będzie obowiązujący.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Rywin

"Lub czasopisma" zniknęły z rozporządzenia...
Błąd w druku...
Tak jak uznanie zrębki i trociny za odpad z punktu widzenia ustawy o odpadach pod koniec 2019 w Polsce ;)
Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że cała ta machina to tylko paśnik dla królika i jego znajomych, tylko na większą niż nasza krajowa, skalę?

Piotr k. [12]Odpowiedz na ten komentarz2021-11-05 09:52:47

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA