/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Rozmowy o rynku surowca drzewnego

Lasy Państwowe / OIGPM

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe / OIGPM
Data: 2021-11-04


26. października w Warszawie odbyło się spotkanie organizacji branży drzewnej z Edwardem Siarką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Józefem Kubicą, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych i dyrektorami RDLP.

Rozmowy o rynku surowca drzewnegoRozmowy o rynku surowca drzewnegoFot. Martyna Majda / Lasy Państwowe

W spotkaniu odbywającym się w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wziął udział również Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii i UOKiK. Stronę przemysłu reprezentowały m.in. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego czy Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. To pierwsze wspólne spotkanie przedstawicieli przemysłu drzewnego, leśników i przedstawicielami rządu, do jakiego doszło od wielu miesięcy, pomimo wielokrotnych wezwań jakie formułowali przedsiębiorcy.

Termin spotkania został ustalony pomiędzy dwoma procedurami sprzedaży surowca drzewnego na pierwsza połowę 2022r.: po zakończeniu składania ofert w Portalu Leśno Drzewnym, a przed rozpoczęciem aukcji systemowych, i to właśnie zasady sprzedaży drewna, które zostały zmienione przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych bez konsultacji z przemysłem drzewnym, stały się głównym tematem rozmów.

Drugim ważnym tematem podnoszonym przez przedsiębiorców była kwestia eksportu nieprzetworzonego surowca. Krajowi producenci oczekują od rządu wprowadzenia przepisów, które ograniczyłyby działalność firm zajmujących się skupowaniem polskiego drewna i sprzedawaniem go za granicę. Jak wskazują przedstawiciele Lasów Państwowych, pewne mechanizmy ograniczające eksport drewna znalazły się w nowych zasadach sprzedaży drewna. Niemniej, jak poinformowano, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał roboczy zespół, który zajmie się poszukiwaniem dalszych rozwiązań prawnych. -Efekt pracy zespołu zostanie przedstawiony władzom jako rekomendacje – mówił Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Z kolei Edward Siarka zadeklarował: -Walczę o to, aby drewno uznać za surowiec strategiczny. Takie wyjątkowe podejście może pomóc ograniczyć jego eksport.

Podczas spotkania poruszono również zagadnienia związane z potencjalnymi konsekwencjami jakie dla branży drzewnej stanowią zapisy nowej polityki leśnej Unii Europejskiej oraz jej strategii bioróżnorodności. Wdrożenie ich w obecnym kształcie będzie wiązać się potencjalnie z ograniczeniem dostępności surowca drzewnego, przede wszystkim drewna wielkowymiarowego przerabianego przez przemysł tartaczny.

Uczestnicy spotkania potwierdzili potrzebę dalszych rozmów. Kolejne spotkanie prawdopodobnie odbędzie się w grudniu.

Liczba wyświetleń: 5126


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA