/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

COP26: Deklaracja zatrzymania i odwrócenia procesu wylesiania na świecie

Autor: oprac. red
Źródło: ONZ
Data: 2021-11-02


Podczas trwającej międzynarodowej konferencji klimatycznej ONZ, COP26, liderzy 124 państw, w tym Polski, podpisali porozumienie dotyczące powstrzymanie i odwrócenie procesu wylesiania na świecie.

COP26: Deklaracja zatrzymania i odwrócenia procesu wylesiania na świecieCOP26: Deklaracja zatrzymania i odwrócenia procesu wylesiania na świecie

Reprezentanci 124 krajów, m.in. Rosji, Brazylii, Chin, Kolumbii, Indonezji czy Demokratycznej Republiki Konga zobowiązało się do podjęcia działań mających doprowadzić do powstrzymania i odwrócenia procesu wycinania lasów i degradacji gleby do roku 2030. Na terenie państw będących sygnatariuszami porozumienia znajduje się ok. 85% powierzchni światowych lasów.

Poprzez podpisaną deklarację przywódcy państw obiecują wzmocnić wspólne wysiłki na rzecz ochrony lasów i innych ekosystemów lądowych oraz przyspieszyć ich odbudowę, a także ułatwić prowadzenie zrównoważonej polityki handlowej i rozwojowej na arenie międzynarodowej i krajowej.

W tekście zwrócono również uwagę na upodmiotowienie społeczności lokalnych, w tym ludów tubylczych, które często odczuwają negatywne skutki eksploatacji i degradacji lasów.

Deklaracja ma również na celu wdrożenie i przeprojektowanie polityki rolnej i programów w celu zmniejszenia głodu i korzyści dla środowiska.

Jednym z kluczowych czynników są zobowiązania finansowe, które mają wesprzeć realizacją międzynarodowych celów związanych z odwróceniem strat i degradacji powierzchni leśnych, przy jednoczesnym zapewnieniu polityki przyspieszającej przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę.

W ramach porozumienia, na działania związane zatrzymaniem deforestacji, kraje rozwijające się otrzymają pomoc w wysokości 18,2 mld USD. Z tej kwoty ok 12 mld USD stanowić będzie pomoc publiczna udzielona przez 12 krajów wysoko rozwiniętych, a kolejne 7,2 mld USD przekazanych zostanie przez podmioty prywatne.

Dodatkowo, rządy 28 krajów zobowiążą się do powstrzymania wylesiania związanego z globalnym handlem żywnością i innymi produktami rolnymi, takimi jak olej palmowy, soja i kakao. To właśnie te sektory rolnictwa przyczyniają się do deforestacji, związanej z tworzeniem przestrzeni dla wypasu zwierząt lub nowych terenów upraw. 

Ponadto 30 instytucji finansowych, dysponujących aktywami rzędu 8,7 bln USD, zobowiązało się do wykluczenia ze swojego portfela inwestycji w przedsięwzięcia związane z łańcuchami dostaw towarów rolnych o wysokim ryzyku wylesiania, i skierowaniem środków na zrównoważoną produkcję.

Porozumienie obejmuje również utworzenie wydzielonego funduszu o wartości 1,5 mld USD na ochronę drugiego co do wielkości tropikalnego lasu deszczowego na świecie - znajdującego się w basenie rzeki Kongo.

Warto zauważyć, że podobne zobowiązanie podjęło 40 krajów w ramach Deklaracji Nowojorskiej w sprawie Lasów podpisanej w 2014r. Obiecano wówczas zmniejszenie o połowę wylesiania lasów tropikalnych i odtworzenie 150 milionów hektarów lasów do 2020r. Jak wskazują eksperci, porozumienie to niestety nie wpłynęło na zmniejszenie tempa deforestacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz