/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

JAK UZYSKAĆ CERTYFIKATY FSC® i PEFC? – BEZPŁATNY PORADNIK

Autor:
Źródło: Quality Austria
Data: 2021-10-22


Często zdarza się, że firma dostaje zapytanie od potencjalnego klienta o możliwość wyprodukowania wyrobu z oznaczeniem FSC® lub PEFC. Choć certyfikaty te towarzyszą branży nie od dziś, to wciąż wiele podmiotów nie do końca wie jakie działania należy podjąć, aby wspomniane certyfikaty uzyskać dla swojego przedsiębiorstwa. Trendy na rynku są jednoznaczne. Wszystko wskazuje na to, że zapytań o produkty certyfikowane będzie wpływało coraz więcej, a firmy, które w porę nie zdecydują się na uzyskanie certyfikatu mogą stracić wiele szans, które pojawią się na horyzoncie. W poniższym artykule, w skrócie przedstawimy Państwu drogę, którą musi pokonać przedsiębiorstwo od momentu podjęcia decyzji o chęci wdrożenia FSC® lub PEFC w swojej firmie, do momentu uzyskania certyfikatu.

CERTYFIKAT FSC® i PEFC – co to takiego?

W skrócie – jest to certyfikacja łańcucha dostaw materiałów drewnopochodnych.

FSC® (Forest Stewardship Council®) jest to międzynarodowa organizacja zajmująca się certyfikacją lasów oraz produktów z drewna i papieru. Opracowała ona zbiór zasad a także standard postępowania nazwany schematem certyfikacji. Przestrzeganie opisanych wytycznych umożliwia pozyskanie drewna z lasów prowadzonych w zrównoważony sposób.

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) również jest niezależną,pozarządową organizacją której głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Podobnie jak w wyżej wspomnianym programie, PEFC dostarcza mechanizm działań potwierdzających, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.

CERTYFIKACJA ŁAŃCUCHA POCHODZENIA PRODUKTU (CoC)

Od momentu pozyskania i wywiezienia drewna z lasu do chwili, gdy sięgamy po drewniany lub papierowy produkt w sklepie, zachodzi wiele procesów: od obróbki, po etapy produkcji, pakowania, a następnie dystrybucję. Certyfikat FSC® oraz PEFC to zapewnienie, że w całym łańcuchu dostaw wymagania omawianych standardów zostały spełnione. Podstawowym warunkiem oznaczenia wyrobu jako zgodnego z FSC® lub PEFC jest zatem nieprzerwany łańcuch organizacji certyf ikowanych przez niezależne, akredytowane jednostki certyfikujące (takie jak Quality Austria).

 

Jak uzyskać certyfikat?

Etapy uzyskania certyfikatu:

  1. Abyśmy mogli przygotować dla Państwa ofertę certyfikacji, musimy poznać profil działalności oraz podstawowe dane firmy, która ubiega się o dany certyfikat (między innymi ilość lokalizacji do certyfikacji, ilość osób zatrudnionych, ilość podwykonawców). Wszystkie te informacje wpływają na złożoność potencjalnego audytu. Pełna lista informacji, która jest niezbędna do przygotowania oferty będzie Państwu przesłana po uprzednim kontakcie z naszą firmą.
  2. Po otrzymaniu wspomnianych wcześniej informacji jesteśmy gotowi, aby przygotować dla Państwa ofertę certyfikacji na pełen cykl certyfikacyjny (5 lat). Jeżeli oferta zostanie zaakceptowana rozpoczyna się właściwy proces certyfikacji.
  3. Po pomyślnym przejściu pierwszego audytu (audytu certyfikującego), składającego się z dwóch etapów uzyskują Państwo certyfikat. Co roku, od momentu przeprowadzenia audytu certyfikującego będziemy realizować w Państwa firmie krótki audyt (tzw. nadzorczy) by zweryfikować stosowanie przyjętych zasad.
  4. Po pierwszym cyklu certyfikacyjnym, czyli po upływie pięciu lat mają Państwo możliwość przejścia audytu recertyfikacyjnego, aby utrzymać ważność certyfikatu na kolejne lata.

We współpracy z jednostką certyfikacyjną Quality Austria uzgadniany jest termin audytu certyfikacyjnego, w trakcie którego audytor będzie oceniał zgodność postępowania i dokumentacji w firmie z wymaganiami FSC® CoC lub PEFC CoC. Na czym to dokładnie polega?

Audyt certyfikacyjny podzielony jest na dwa etapy.

Rozdzielenie etapów certyfikacji jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy ubiegającej się o certyfikat z tego względu, że obniża ryzyko niepowodzenia jego uzyskania. Gdyby w pierwszym etapie okazało się, iż w firmie nie ma wszystkich wymaganych normą FSC® lub PEFC dokumentów, to auditor Quality Austria wskaże te elementy, które należy uzupełnić, a bez których nie można przyznać certyfikatu. Podczas pierwszego etapu przedstawiciel firmy i audytor uzgadniają, kiedy ma się odbyć drugi etap certyfikacji.

Pierwszy etap audytu

Głównym celem pierwszego etapu certyfikacji jest ocena przygotowania do możliwości przeprowadzenia drugiego etapu certyfikacji. Wspólnie z audytorem omawiane są zagadnienia ogólne, takie jak wybór grup produktowych czy zakres metody kontroli surowca/produktu (transferowy, procentowy, kredytowy). Potwierdzane są również sprawy formalne związane z adresami, lokalizacjami firmy, zakresem dokumentacji w firmie itp.

Drugi etap audytu

To właśnie w trakcie tego etapu na podstawie decyzji audytora o zgodności postępowania z wymaganiami, przyznawany jest certyfikat. Auditor w trakcie wizyty w firmie weryfikuje czy wszystkie wymagania standardu zostały uwzględnione. Jeśli tak, audytor wnioskuje o przyznanie certyfikatu, który po zatwierdzeniu dokumentacji audytowej przez jednostkę certyfikacyjną Quality Austria zostaje przesłany do firmy.

Od tej pory Państwa firma może się posługiwać certyfikatem i wykorzystać go we współpracy z innymi podmiotami poprzez wysłanie informacji o uzyskaniu certyfikatu, wysłanie kopii certyfikatu używania numeru w dokumentach handlowych bądź używania loga i etykiet.

Bezpłatny poradnik do pobrania

Pobierz bezpłatny poradnik: Certyfikat FSC®CoCw 6 krokach

Opracowaliśmy poradnik, aby pomóc małym i średnim firmom z szeroko pojętej branży drzewnej przygotować się do certyfikacji FSC® CoC (certyfikacja łańcucha pochodzenia produktu).

Pomysł na poradnik pojawił się po szeregu rozmów z klientami, którzy byli zainteresowani uzyskaniem certyfikatu, lecz nie wiedzieli od czego zacząć i jak się do tego przygotować.

Zdajemy sobie sprawę, że większość przedsiębiorców nie ma czasu, aby przekopywać się przez stosy artykułów, dokumentów czy norm. Prowadzenie dochodowego biznesu to wystarczająco angażujące zajęcie. Całość postępowania staraliśmy się więc opisać w sposób prosty i stosunkowo krótki.

Kolejnym dokumentem opracowanym, aby ułatwić Państwu proces zaznajomienia się z tematyką certyfikacji jest CHECKLISTA FSC® CoC, czyli zbiór pytań, które ocenią Państwa gotowość do przeprowadzenia audytu a następnie uzyskania certyfikatu.

Obydwa wspomniane dokumenty dostępne są bezpłatnie dla Państwa na naszej stronie internetowej lub mogą też być Państwu wysłane po uprzednim kontakcie z menadżerem branżowym Quality Austria Polska.

O nas

Quality Austria Polska dało się poznać jako jednostka certyfikacyjna nastawiona do Systemów Zarządzania praktycznie. Nasi audytorzy podczas współpracy z Klientami koncentrują się na tym, żeby nasza praca była jak najbardziej przydatna i przynosiła firmie najwięcej korzyści. Pod względem szkoleń koncentrujemy się na praktycznym wykorzystaniu teorii i narzędzi w codziennej pracy.

  • Jesteśmy jednostką certyfikacyjną, która ma duże doświadczenie we współpracy z podmiotami o różnym profilu produkcji i różnym stopniu rozwoju – zarówno z bardzo dużymi, o zasięgu globalnym jak i bardzo małymi, o zasięgu lokalnym.
  • Uwzględniamy indywidualne oczekiwania i potrzeby klientów.
  • Zależy nam na tym, aby nasze audyty miały sens, tworzyły wartość dodaną dla naszych klientów i były okazją do podejmowania przez firmy rzeczywistych działań doskonalących, a także wpływających na ich rozwój i wzrost.

Kontakt z nami jest rzeczowy, a atmosfera partnerska. Nasza rola nie kończy się na dostarczeniu enigmatycznego raportu. Do Państwa dyspozycji jest menadżer branżowy, który posiada szerokie doświadczenie w przemyśle drzewnym, a w naszej firmie odpowiada za współpracę z branżą drzewną i papierniczą. W związku z tym doskonale rozumie potencjalne problemy i wątpliwości, które nasuwają się przedsiębiorcom z tego sektora.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, a także do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Damian Pietrzak

Menadżer Branżowy – certyfikacja FSC CoC, PEFC CoC

damian.pietrzak@qualityaustria.com.pl

tel. kom. +48 516 687 768 

www.qualityaustria.com.pl

Pobierz bezpłatny poradnik: Certyfikat FSC®CoCw 6 krokach

 

JAK UZYSKAĆ CERTYFIKATY FSC® i PEFC? – BEZPŁATNY PORADNIK (Zdjęcia: 4)


Liczba wyświetleń: 3484


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA