/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Stanowisko OIGPM wobec unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030

OIGPM

Autor:
Źródło: OIGPM
Data: 2021-10-22


W związku z gorącymi dyskusjami na temat Strategii Bioróżnorodności 2030 Unii Europejskiej, która będzie miała ogromny wpływ na polską gospodarkę, w tym branżę meblarską, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wzywa do szerszych merytorycznych konsultacji w kwestii strategii leśnych, wypracowania wspólnego stanowiska z innymi krajami europejskimi oraz do realizowania modelu zrównoważonego rozwoju.

Stanowisko OIGPM wobec unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030Stanowisko OIGPM wobec unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030Fot. D.Jabłoński

-Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli uważa, że wypracowanie wspólnej europejskiej strategii leśnej jest kluczowe zarówno w kontekście ochrony środowiska, jak i szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, w tym meblarskiego. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie ochroną lasów i gospodarką leśną, nie tylko dla polskiego przemysłu, ale dla całego społeczeństwa, które może w tej chwili korzystać z lasów w bardzo szerokim zakresie. Dlatego tak istotne jest, aby prace nad Strategią Bioróżnorodności 2030 oparte były o merytoryczne konsultacje z naukowcami, fachowcami i przedstawicielami przemysłu, a także by stały się tematem szerszej dyskusji społecznej - mówi Michał Strzelecki, dyrektor biura OIGPM.

Specjaliści zgadzają się, że projekt w obecnym zarysie potrzebuje jeszcze wielu zmian i doprecyzowania. Ekspert OIGPM, Wojciech Chlubek z IKEA Industry, podkreśla między innymi, że w Strategii Bioróżnorodności 2030 należałoby większy nacisk położyć na aktywną ochronę lasów oraz wykorzystać przykłady dobrych praktyk gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników w Unii Europejskiej w celu ochrony bioróżnorodności. Zwraca uwagę, że projekt może mieć negatywne konsekwencje ekonomiczne i społeczne oraz wymaga jeszcze wielu dyskusji na poziomie międzynarodowym w celu wypracowania spójnego stanowiska krajów członkowskich Unii Europejskiej, szczególnie tych o wysokiej lesistości i z rozwiniętym sektorem leśno-drzewnym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ciekawe.

Dzień dobry.
Kto z Szanownego Grona brał udział w konsultacjach ? Pytam, bo mógł to zrobić każdy. Dosłownie. Chyba po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją na zasadzie" Jeśli nie interesujesz się polityką, polityka zainteresuje się Tobą". W artykule jest pełno okrągłych zdań. Jeśli tak pozostanie, to otworzy się kolejny front, którego nasz przemysł nie wytrzyma. Już to pisałem - proszę się zapoznać z wypowiedziami na stronie intetnetowej z konsultacjami. Są tam wszyscy wielcy z branży, są "zieloni". W zasadzie wszyscy mówią jednym głosem, że to bardzo dobry pomysł, że trzeba chronić i ograniczać. Jasne, że trzeba chronić. Z wpisów dowiecie się jednak, że również trzeba chronić wielkie korporacje i ich dostęp do rynku. Bo obawiam się, że kiedy te regulacje wejdą w życie, to na rynku utrzymają się tylko duzi gracze, a mali co najwyżej będą dla nich podwykonawcami. Po raz kolejny zapytam: Gdzie jest i co robi Izba ?

NieChińczyk [21]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-25 09:38:14

Zgłoś nadużycie

Brał...

Chronić trzeba, tylko narazie nikt nie zna jakiś konkretnych ram jak to będzie wyglądać. Jest wielka dyskusja ale tak naprawdę nie wiemy najważniejszego, tzn. jak to będzie finansowane i ile tych finansów będzie przeznaczone na to. Z ciekawszych opcji to mówi się, że może to troszkę działać na zasadzie corocznych dopłat za nieużytkowanie danych terenów (lasów, łąk, jezior, itd), jeśli by to przeszło mielibyśmy wysyp różnych stowarzyszeń, spółek, które by chętnie konsolidowały małe polacie terenu w duże powierzchnie i starały się o dotacje. Wtedy Ci co mają zyski z użytkownia jakiegoś obszaru dalej by sobie to robiły, a "oddałyby" tylko tereny o szczególnym znaczeniu środowiskowym.

Poza tym duże zakłady, teraz to zaczynają się martwić drastycznie rosnącymi kosztami produkcji począwszy od płac, energii, podatków i oczywiście surowców, i zaczyna się myślenie o przenoszeniu części produkcji na wschód.
Wszystko to może powodować, że konkurencja na rynku nie będzie wzrastać.
Ale to tylko moje luźne przemyślenia.

Paweł [89]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-30 00:50:20

Zgłoś nadużycie

I jeszcze tak z humorem

Patrząc na ogół postępowania rządu z UE, może za bardzo nie przejmujmy się to bioróżnorodnością bo do 2030 roku to już nas w tej wspólnej Europie nas nie będzie.

Paweł [89]Odpowiedz na ten komentarz2021-10-30 00:57:22

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz