/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
CELULOZ I PAPIER

Firmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych

Autor: oprac. dja
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2021-10-13


12. października organy ochrony konkurencji Komisji Europejskiej rozpoczęły niezapowiedziane kontrole w biurach skandynawskich firm UPM-Kymmene, Stora Enso, oraz Metsä Fibre. Działania związane są z podejrzeniami o zakazane działania na rynku ścieru drzewnego.

Firmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowychFirmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowychFot. Dimitris Vetsikas / Pixabay

W komunikacie prasowym Komisja Europejska poinformowała, że ​niezapowiedziane ​kontrole są pierwszym krokiem w kierunku dochodzenia w sprawie podejrzeń o praktyki antykonkurencyjne, ale niekoniecznie oznaczają naruszenie prawa konkurencji. Unijni urzędnicy uważają, że firmy zajmujące się produkcją ścieru drzewnego, półfabrykatu wykorzystywanego w produkcji celulozy i papieru, mogły naruszyć unijne przepisy antymonopolowe, które zakazują karteli i restrykcyjnych praktyk biznesowych.

Komisja nie ujawniła nazw firm zaangażowanych we wstępne etapy dochodzenia, wiadomo, że kontrole mają odbyć się w kilku krajach. 

Jak podano w komunikacie, nie ma ustawowego terminu na zakończenie dochodzenia w sprawie zachowań antykonkurencyjnych. Czas jego trwania zależy od wielu czynników, w tym od złożoności każdej sprawy, zakresu współpracy zainteresowanych przedsiębiorstw z Komisją oraz zakresu korzystania z prawa do obrony.

Stora Enso, UPM-Kymmene i Metsä Group (do którego należy Metsä Fibre) to notowane na giełdach papierów wartościowych spółki, które należą do światowej czołówki firm działających w objętej kontrolą branży i dominują na europejskim rynku. Z informacji prasowych wynika, że po ujawnieniu faktu kontroli, ceny ich akcji spadły o ok. 4-5%.

Aktualizacja 15.10.2021r.
Kontrole zostały przeprowadzone również w zakładach Södra (Szwecja) oraz Mercer International (Niemcy).

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz