/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CELULOZ I PAPIER

Firmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych

Autor: oprac. dja
Źródło: Komisja Europejska
Data: 2021-10-13


12. października organy ochrony konkurencji Komisji Europejskiej rozpoczęły niezapowiedziane kontrole w biurach skandynawskich firm UPM-Kymmene, Stora Enso, oraz Metsä Fibre. Działania związane są z podejrzeniami o zakazane działania na rynku ścieru drzewnego.

Firmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowychFirmy z sektora celulozowo-papierniczego podejrzane o naruszenie unijnych przepisów antymonopolowychFot. Dimitris Vetsikas / Pixabay

W komunikacie prasowym Komisja Europejska poinformowała, że ​niezapowiedziane ​kontrole są pierwszym krokiem w kierunku dochodzenia w sprawie podejrzeń o praktyki antykonkurencyjne, ale niekoniecznie oznaczają naruszenie prawa konkurencji. Unijni urzędnicy uważają, że firmy zajmujące się produkcją ścieru drzewnego, półfabrykatu wykorzystywanego w produkcji celulozy i papieru, mogły naruszyć unijne przepisy antymonopolowe, które zakazują karteli i restrykcyjnych praktyk biznesowych.

Komisja nie ujawniła nazw firm zaangażowanych we wstępne etapy dochodzenia, wiadomo, że kontrole mają odbyć się w kilku krajach. 

Jak podano w komunikacie, nie ma ustawowego terminu na zakończenie dochodzenia w sprawie zachowań antykonkurencyjnych. Czas jego trwania zależy od wielu czynników, w tym od złożoności każdej sprawy, zakresu współpracy zainteresowanych przedsiębiorstw z Komisją oraz zakresu korzystania z prawa do obrony.

Stora Enso, UPM-Kymmene i Metsä Group (do którego należy Metsä Fibre) to notowane na giełdach papierów wartościowych spółki, które należą do światowej czołówki firm działających w objętej kontrolą branży i dominują na europejskim rynku. Z informacji prasowych wynika, że po ujawnieniu faktu kontroli, ceny ich akcji spadły o ok. 4-5%.

Aktualizacja 15.10.2021r.
Kontrole zostały przeprowadzone również w zakładach Södra (Szwecja) oraz Mercer International (Niemcy).

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA