DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Reprint podręcznika dla leśników sprzed 200 lat

Gazeta Wyborcza

Autor:
Źródło: Gazeta Wyborcza
Data: 2005-05-11


- To jest biały kruk - mówią o podręczniku "Umiejętność lasowa, czyli pięcioksiąg dla właścicieli lasów i ich leśniczych, czyli powszechna teoretyczno-praktycznych wszystkich lasowych umiejętności praktyka" nie tylko bibliofile.

Książka jest szczególnie cenna również dla leśników. Ukazała się nakładem Jana Gołembiowskiego Typographa, w Przemyślu, w roku 1809. Z języka niemieckiego piękną polszczyzną przetłumaczył ją rządca dóbr w Kluczu Pruchnickim. W dwóch tomach zawarto podstawowe wiadomości o lesie, ogólne wiadomości o drzewach, o "gruncie lasowym" a także o "siewie drzew borowych". W Polsce znajduje się zaledwie kilka egzemplarzy tego podręcznika. - Jeden z oryginałów jest własnością Józefa Pieczonki, leśniczego z Roźwienicy (nadleśnictwo Kańczuga). W porozumieniu z właścicielem podjęto pomysł wykonania reprintu I tomu tego dzieła. - informuje Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Inicjatorem wydania reprintu jest Jerzy Hubicki, nadleśniczy z Kańczugi. Autor przekładu, Filip Jakub Nałęcz Kobierzycki, był administratorem lasów w Kluczu Pruchnickim, które obecnie zarządzane są przez nadleśnictwo Kańczuga. Kobierzycki mieszkał w pobliskiej Węgierce. - Dla nas ważna jest też świadomość, że 200 lat temu istniała tu zorganizowana służba leśna, działająca w oparciu o najnowszą wówczas wiedzę przyrodniczą - stwierdza nadleśniczy.

Benedyktyńskie prace nad skanowaniem i obróbką tekstów trwały od stycznia. Na półkach księgarskich ukaże się jeszcze w tym miesiącu. - Książka "Umiejętność lasowa..." nie jest dziś źródłem nowoczesnej wiedzy leśnej, ale jako jeden z pierwszych podręczników fachowych warto ją mieć w swych zbiorach. Warto też zauważyć, że dwa wieki temu autor widział potrzebę doskonalenia metod gospodarowania w lasach, albowiem: "Człowiek oświecony odkrywa inne użycie lasowego drzewa, to staje się jego główną potrzebą, lecz doświadcza jego niedostatek" - dodaje Edward Marszałek." 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz