/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna

Autor: oprac. red
Źródło: Ministerstwo Finansów
Data: 2021-10-07


Ministerstwo Finansów po raz kolejny opublikowało dane podatników CIT będących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz podatników CIT tworzących podatkowe grupy kapitałowe. Spośród ponad 2.600 przedsiębiorstw wyłowiliśmy 110 związanych z branżą przetwórstwa drewna.

Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 1Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 1Fot. Drewno.pl

Na liście 61 podatkowych grup kapitałowych znalazły się m.in. PGK IKEA (meble - suma przychodów w ostatnim roku podatkowym 4,832 mld zł) oraz PGK Multi-Form II (handel - suma przychodów 305 mln zł), w obszarze działalności których udało się potwierdzić związki z branżą przetwórstwa drewna.

Dużo ciekawsza jest lista podmiotów - osób prawnych obejmująca ponad 2600 firm, których przychody w ostatnim roku finansowym przekroczyły 50 mln euro. Na liście znalazło się ponad 100 przedsiębiorstw, głównie spółek, które powiązaliśmy z szeroko rozumianym sektorem drzewnym. Są na niej m.in spółki zajmujące się przetwórstwem drewna jak producenci tarcicy, płyt drewnopochodnych czy celulozy i papieru. Nie zabrakło producentów mebli, stolarki otworowej, opakowań z tektury, a także dostawców dla tych branż oferujących maszyny, narzędzia czy chociażby okucia meblowe lub okienne.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że przyporządkowanie do poszczególnych sektorów działalności jest dość swobodne i nie zawsze główne przychody spółki dotyczą sektora, do którego zostały przyporządkowane. Przykładem mogą być spółki Silekol oraz PW Pieprzyk. Silekol zajmuje się produkcją klejów, jednak ze względu na fakt, że należy do grupy kapitałowej Pfleiderer został "dodany" do sektora "materiały drewnopochodne". Z kolei spółka PW Pieprzyk, która w swoich aktywach posiada m.in. tartak i stolarnię, główne przychody uzyskuje w zupełnie innych branżach.

Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna (Zdjęcia: 5)

Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 1Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 2Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 3Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 4Największe polskie spółki związane z branżą przetwórstwa drewna 2020 - 5

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA