/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLE

Jak dobrać stół do mebli? Najważniejsze zasady i porady

Autor:
Źródło: Meble Potocki
Data: 2021-09-23


Wybierając stoły drewniane, które mają pasować do pozostałych elementów wyposażenia naszego wnętrza, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów. Dzięki temu cała aranżacja stanie się spójna oraz stylowa, a my będziemy cieszyć się pięknym pomieszczeniem. Zasad, o których należy pamiętać w takiej sytuacji, jest kilka. My postaramy się dokładnie opisać każdą z nich. Tym sposobem wszyscy będą w stanie dobrać idealne rozwiązanie do swojego salonu, kuchni czy jadalni. Na co zatem zwracać uwagę? Sprawdź!

Jak dobrać stół do mebli? Najważniejsze zasady i poradyJak dobrać stół do mebli? Najważniejsze zasady i poradyFot. Pixabay

Jak dobrać stół do mebli? Najważniejsze zasady

Nie da się ukryć, że drewniane stoły cieszą się ogromną popularnością. Są bowiem trwałe, odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia, a także bardzo komfortowe podczas codziennego użytkowania. Dopasowanie ich do pozostałych mebli jest proste, jeśli znamy kilka podstawowych zasad. Jakich? Jak kupić najlepsze stoły drewniane – rozkładane, prostokątne lub okrągłe?

Zasada nr 1: zadbaj o odpowiednie proporcje

W pierwszej kolejności zawsze należy zadbać o odpowiednie proporcje w naszym pomieszczeniu. Co to jednak oznacza w praktyce? Wybierając stoły drewniane rozsuwane czy te o klasycznych kształtach, należy postawić na model, który będzie gabarytowo podobny do pozostałych elementów wyposażenia. Taki mebel nie powinien bowiem dominować w naszym wnętrzu. Ma być on wyłącznie jego uzupełnieniem. Jeśli więc np. nasze szafki są niskie, nie powinniśmy wybierać zbyt wysokiego stołu. Będzie wtedy wyglądał mało naturalnie. Do tego blat nie może być masywny, chyba że wszystkie inne meble cechują się takim gabarytem. Wybierając stół, musimy być zatem bardzo ostrożni i koniecznie “zapoznajmy się” z całym pomieszczeniem. Pamiętajmy także, że blat nie powinien być większy niż np. sofa czy cały zestaw szafek RTV. Jeśli zatem szukasz stołu drewnianego, który zgodnie z pierwszą zasadą - proporcjami dopasuje się do Twojego wnętrza, zajrzyj do sklepu https://meblepotocki.pl/pl/c/Produkty/3

Zasada nr 2: staraj się utrzymać jeden poziom

Kupując stoły drewniane – okrągłe, prostokątne czy owalne – warto również zwrócić uwagę na ich wysokość. Wspomnieliśmy już o tym przy zasadzie nr 1. Teraz wytłumaczymy to jednak nieco bardziej szczegółowo. O co zatem chodzi z tym poziomem i wymiarami? Jeśli zależy nam na spójnym i estetycznym wnętrzu, większość powierzchni płaskich, takich jak blaty czy półki, powinny być usytuowane na podobnej wysokości. Wtedy zachowamy swego rodzaju symetrię, która wpłynie pozytywnie na wygląd naszego mieszkania. Oczywiście nie chodzi o to, aby każdy płaski element był oddalony od ziemi o taką samą wartość. Wystarczy, by nie było między nimi znacznych różnic. Dzięki temu zniwelujemy powstające w ten sposób “schodki” i zyskamy niezwykle spójną całość. Od razu uprzedzamy jednak, że zasada ta jest dość ciężka do zrealizowania, szczególnie jeśli nie kupujemy stołu w tym samym momencie, co resztę elementów wyposażenia. 

Zasada nr 3: szukaj elementów wspólnych

Aby nasza aranżacja była spójna i harmonijna, a każdy element idealnie do siebie pasował, warto skupić się na detalach. Przyjrzyjmy się zatem, jak zostały wykończone pozostałe meble lub jakie są ich najważniejsze cechy wyróżniające. Następnie postarajmy się znaleźć stół, który będzie do nich nawiązywał. Przy tym punkcie posłużymy się przykładem, który idealnie zobrazuje nam taką sytuację. Przyjmijmy, że chcemy kupić nowe stoły drewniane do kuchni. Szafki, które już się w niej znajdują, osadzone są na delikatnie wygiętych nóżkach, nawiązujących do stylu angielskiego czy prowansalskiego. Czym zatem powinien cechować się nasz nowy mebel? Właśnie takimi podpórkami. Proste nogi nie będą bowiem wyglądały wtedy aż tak efektownie, jak te gięte. Wszystkie elementy wyposażenia zaczną również wyglądać tak, jak gdyby pochodziły z jednej kolekcji. 

Oczywiście wygięte nóżki to tylko przykład. Równie dobrze może być to coś całkowicie innego. Przyjrzyjmy się zatem swoim meblom i zastanówmy się, który ze znajdujących się na nich elementów mógłby “przejść” na nasz stół. 

Zasada nr 4: postaw na podobną lub taką samą fakturę

Niezależnie od tego, czy wybieramy stoły drewniane rozkładane do salonu, czy klasyczne blaty do kuchni, zawsze warto pamiętać o fakturze mebla. W przypadku elementów wyposażenia wykonanych z drewna będzie to oczywiście rodzaj słojów. Postarajmy się dopasować je do tych, które już znajdują się w naszej aranżacji. Zbyt duża ilość powstałych w ten sposób wzorów może niestety wpłynąć niekorzystnie na całe pomieszczenie. Będzie bowiem wyglądało na zbyt “przesadzone”, a przy okazji za dużo zacznie się w nim dziać. O wiele lepiej postarać się wybrać taką samą lub bardzo podobną fakturę materiału. 

Zasada nr 5: wybierz podobny styl wnętrzarski

Mieszkanie każdego z nas utrzymane jest w jakimś stylu wnętrzarskim. Kupując stół, musimy zatem postarać się nawiązać nim do właśnie tego nurtu, który dominuje w pomieszczeniu. W przypadku skandynawskiego salonu postawmy na minimalistyczny model ze smukłymi nóżkami. Do wnętrz glamour, angielskich czy prowansalskich dobierzmy mebel z wygiętymi nóżkami lub delikatnymi rzeźbionymi wstawkami. Dzięki temu stół podkreśli wystrój i doda mu jeszcze więcej odpowiedniego charakteru. 

Co ciekawe, stoły drewniane do ogrodu, salonu, kuchni czy jadalni często dostępne są w wersji “uniwersalnej”. Te najprostsze modele świetnie wpisują się w większość aranżacji i bywają niezastąpione przy częstej zmianie wystroju. Jeśli więc wykonujemy regularne remont, warto postawić na taki mebel. Zaoszczędzimy tym samym sporą ilość czasu, a co najważniejsze, również i pieniędzy. 

Zasada nr 6: dopasuj odpowiedni materiał

Przyjmijmy, że marzy się nam piękny stół z litego drewna. Czy możemy dokupić go do jakichkolwiek mebli? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, z czego zostały wykonane pozostałe elementy naszego wyposażenia. Najlepiej oczywiście postawić na to samo tworzywo w każdym przypadku. Jeśli więc np. nasza meblościanka powstała z eleganckiego dębu, również i stół powinien cechować się takim gatunkiem. Nie każdy chce jednak bazować w swoim salonie czy innym pomieszczeniu tylko na takich materiałach. Co zrobić w takiej sytuacji? Przykładowo, do mebli imitujących wygląd naturalnego drewna możemy dobrać stół dębowy, sosnowy czy bukowy. Ważne jednak, by wybrać dokładnie ten gatunek, który naśladują nasze pozostałe elementy wyposażenia. Dzięki temu całość stanie się spójna i harmonijna. Zadbamy także o odpowiednią fakturę, o której pisaliśmy kilka akapitów wyżej. 

Stoły drewniane – a co z ich kolorem?

Na koniec zostawiliśmy dość istotny aspekt – barwy elementów wyposażenia. Chyba każdy z nas zastanawiał się przecież kiedyś, jaki kolor stołu do ciemnych mebli wybrać, czy jaki blat najlepiej pasuje do białej meblościanki. Tutaj pojawiają się jednak pewne rozbieżności ideologiczne. Jakie? Do odcieni mebli możemy podejść na kilka sposobów. 

Pierwsze założenie mówi nam, by stół był w dokładnie takim samym kolorze, jak pozostałe elementy wyposażenia. Wtedy wtopi się on w całą aranżację i będzie jej idealnym uzupełnieniem. Taką drogę warto obrać szczególnie w małych mieszkaniach. Blaty, nawet te najmniejsze, zawsze wyglądają na dość spore, dlatego taki sam odcień nieco zneutralizuje ich gabaryty. 

Drugi sposób to natomiast dobranie kolorów na zasadzie wyraźnych przeciwieństw. Wtedy do ciemnych mebli kupujemy jasny stół lub na odwrót. Taka droga będzie dobra, gdy np. zależy nam na wyznaczeniu delikatnego podziału wnętrza na dwie strefy. Sprawdzi się więc w salonie połączonym z jadalnią czy w kuchni z kącikiem jadalnianym. Musimy jednak wtedy pamiętać, by mimo wszystko faktura mebli pozostała taka sama.

Trzeci wariant to natomiast postawienie na stół w kolorze wstawek znajdujących się przy naszych meblach. Gdy nasze elementy wyposażenia są np. dębowe z białymi akcentami, najlepiej wybrać właśnie biały blat. Uzyskamy tym samym spójny charakter wnętrza, w którym stół stanie się jednym z elementów dominujących. Taki dobór kolorów wskazany jest przy dość dużych wnętrzach. 

Na koniec warto wspomnieć, że w niektórych aranżacjach stół może kolorystycznie w ogóle nie pasować do reszty wyposażenia. Dlaczego? Wybierając meble w różnych barwach, zyskamy po prostu pomieszczenie zgodne z zasadami nurtu eklektycznego lub retro. Zabieg ten lepiej jednak stosować celowo, a nie przypadkowo. Te dwa style dekoratorskie są bowiem dość specyficzne i nie każdemu będą odpowiadać. Lepiej więc najpierw pomyśleć, czy taki charakter wnętrza sprawdzi się u nas, czy też jednak wolimy iść w stronę tych nieco bardziej stonowanych nurtów.

Jak widać, kupując stół, należy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Znając wyżej wymienione zasady, podjęcie ostatecznej decyzji będzie jednak zdecydowanie łatwiejsze!


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz