/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Rettenmeier dokonał oficjalnego otwarcia nowego tartaku

Autor: oprac. dja
Źródło: Rettenmeier
Data: 2021-09-20


Pod koniec sierpnia firma Rettenmeier dokonała oficjalnego otwarcia nowej lini przetarcia surowca drzewnego w niemieckim Wilburgstetten o rocznej zdolności przerobu rzędu 1,3 mln m3. Dzięki inwestycji bawarski zakład stał się największym tartakiem w Europie.

Rettenmeier dokonał oficjalnego otwarcia nowego tartakuRettenmeier dokonał oficjalnego otwarcia nowego tartakuFot. Rettenmeier

Według informacji Rettenmeiera nowa inwestycja to najnowocześniejszy duży tartak w Europie. Nowa linia przetarcia drewna iglastego ma wydajność rzędu 1,3 mln m3 rocznie i pozwala na przerób kłód o długości od 2,4 do 6,2m oraz średnicy do 55 cm. Na nowej linii przecierane ma być drewno sosnowe. Inwestycja obejmuje również system automatycznego sortowania pozyskanej tarcicy, który składa się ze 108 kieszeni.

Do tej pory w zakładzie w Wilburgstetten, na dwóch liniach produkcyjnych przecierano rocznie ok. 400.000 m3 surowca iglastego. Zakład dysponuj również sześcioma liniami do strugania i wielopiłami, systemami suszenia, suchą sortownią i dwoma systemami kogeneracyjnymi, które wytwarzają energię elektryczną i ciepło.

Jak informuje Rettenmeier surowiec dla zakładu pozyskiwany jest przede wszystkim z lasów znajdujących się w promieniu 200 km od zakładu. Jednak jak informują przedstawiciele zarządu spółki, w czasach zmian klimatycznych należy być gotowym do zakupu dużych ilości drewna pojawiającego się w niskich cenach np. przy zamieraniu lasów, gradacji kornika lub po huraganach.

Firma Rettenmeier została założona w 1948 roku przez Josefa Rettenmeiera. Od 2015 roku jest częścią grupy Cordes z siedzibą w Bremerhaven (Niemcy) działającej na rynku drzewnym. Rettenmeier posiada 6 zakładów produkcyjnych (4 w Niemczech i po jednym na Słowacji i Łotwie) produkujących różnorodne produkty z drewna. Roczna zdolność przetarcia 8 linii produkcyjnych sięga 4,25 mln m3 drewna iglastego. Firma zatrudnia łącznie ok. 1600 pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA