/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Czy moda na domy z bali wciąż trwa? Co wyróżnia najlepsze firmy na rynku?

Autor:
Źródło: ING Usługi dla Biznesu
Data: 2021-09-09


Rozwijający się w szybkim tempie rynek nieruchomości dostarcza konsumentom wiele możliwości w zakresie technologii wykonania domu. Coraz większą popularnością cieszą się także alternatywy dla tradycyjnego systemu. Jedną z najbardziej interesujących są domy z bali. Budowa domu tego typu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. To ciekawe rozwiązanie z perspektywy wielu osób marzących o własnych czterech kątach. Warto przyjrzeć się sytuacji firm specjalizujących się w realizacji projektów tego typu i dowiedzieć się, jak znaleźć rzetelnego partnera.

Czy moda na domy z bali wciąż trwa? Co wyróżnia najlepsze firmy na rynku?Czy moda na domy z bali wciąż trwa? Co wyróżnia najlepsze firmy na rynku?Fot. D.Jabłoński

Domy z bali: znajdź firmę w bazie

Budowa domu z drewna to jedna z najbardziej interesujących nisz w rozwijającej się w niezwykłym tempie branży budowlanej. Choć posiada znakomite perspektywy do rozwoju, nadal nie znajduje silnej reprezentacji. Według raportu „Budownictwo drewniane stymulatorem rozwoju mieszkalnictwa w Polsce” przygotowanego przez Instytut Technologii Drewna firm zajmujących się tworzeniem domów z drewna jest ok. 800, w tym 532 zajmują się budową w systemie szkieletowym, a 258 przygotowuje domy z bali. Informacje na ich temat można uzyskać w bazie firm, takiej jak ALEO.com. Dzięki temu łatwo uda się zweryfikować kontrahenta i dowiedzieć więcej na jego temat. Wybór właściwego przedsiębiorstwa pozwoli zapewnić inwestycji bezpieczeństwo i zoptymalizować koszty.

Ile domów z bali powstaje na naszym rynku?

Pomimo wymiernych korzyści, jakie oferuje, budownictwo drewniane, w tym domy z bali, wciąż stanowią niewielką część realizowanych inwestycji. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, do użytku w ostatnim roku oddano 905 budynków o konstrukcji drewnianej, wobec czego stanowią one 1% rynku. Według ekspertów liczby te są jednak niedoszacowane i rzeczywisty poziom budownictwa z drewna może być nawet kilkukrotnie wyższy, jednak zainteresowanie tym rodzajem budownictwa jest stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami. Według autorów przywołanego wcześniej raportu polskie firmy wznoszą za granicą ok. 4 tysięcy domów drewnianych rocznie. Głównymi odbiorcami ich usług są przy tym m.in. Niemcy, Norwegia, Szwecja i Holandia. Dane te dotyczą przede wszystkim budynków realizowanych w technologii szkieletu drewnianego. Niestety nie wiadomo jaki w ich liczbach udział stanowią domy wykonane z bali drewnianych.

Zalety domów z bali

Zdaniem wielu ekspertów wciąż stosunkowo niewielki popyt na domy z bali wynika z niskiej świadomości konsumentów dotyczącej zalet tego systemu budowania oraz wymiernych korzyści, jakie można dzięki niemu osiągnąć. Do najważniejszych z nich należą:

  • świetne właściwości termoizolacyjne,
  • regulacja wilgotności,
  • możliwość dostosowania do zróżnicowanych projektów,
  • krótki czas budowy,
  • ekologiczna technologia,
  • możliwość montażu dowolnego ogrzewania,
  • wysoka trwałość, porównywalna z domami murowanymi.

Z perspektywy inwestora, zainteresowanego np. budową domu jednorodzinnego, domy z bali mogą stać się znakomitą alternatywą: przede wszystkim pozwolą na zaoszczędzenie czasu, ponieważ kompleksowa budowa zajmuje zaledwie ok. trzech miesięcy. Jednocześnie jej koszty mogą być także znacząco niższe niż w przypadku tradycyjnych technologii. Szacuje się, że metr kwadratowy budowy tego typu kosztuje 3,5-4 tys. zł.

Liczy się świadomy konsument

Ważnym zadaniem dla firm tworzących domy z bali jest także edukowanie konsumentów. Co warte podkreślenia: drewniane budynki wcale nie muszą charakteryzować się gorszymi właściwościami cieplnymi czy akustycznymi. Wraz z rozwojem technologii, coraz szybciej rośnie też żywotność takich konstrukcji z drewna.

Kluczową rolę odgrywa jednak znalezienie profesjonalnego przedsiębiorstwa, które będzie dochowywać najwyższych standardów i wykorzystywać najnowsze technologie, pozwalające na wznoszenie trwałych i bezpiecznych budynków przy jednoczesnej oszczędności zarówno czasu, jak i środków.

Dobre informacje dla branży

Zdaniem ekspertów domy o instrukcji drewnianej, w tym również wykonanych z bali, to przyszłość budownictwa, i wkrótce staną się zdecydowanie popularniejsze także na naszym rynku. Twórcy raportu szacują, że w niedługim czasie nawet co piąty dom może powstawać z drewna. Branża rozwija się więc w bardzo szybkim tempie, skupia równocześnie bardzo zróżnicowane podmioty: zarówno te budujące w technologii szkieletowej, jak i firmy tworzące kompleksowo domy z drewna.

Niezbyt dobre informacje są jednak związane z rosnącymi na międzynarodowych rynkach cenami drewna. Wzrosty w okresie ostatnich kilku lat sięgają kilkuset procent. Jednak, jak pokazuje oferta firm, budowanie z bali albo na konstrukcjach szkieletowych wciąż może być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od tradycyjnej, murowanej, nieruchomości.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Domy z bali mają swój wyjątkowy urok, tak samo jak drewniane podłogi. Przy ...

swojej martwiłam się, czy nie zniszczy się podczas sprzątania, ale jak śmiga irobot to nawet pyłek nie zostaje, a podłoga nadal jak nowa.

Renata [4]Odpowiedz na ten komentarz2021-09-14 09:03:21

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA