/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TECHNOLOGIE

Na jakiej zasadzie działają maszyny do cięcia wodą? Sprawdźmy!

Autor:
Źródło: Eckert
Data: 2021-09-06


W latach 80. ubiegłego wieku nastąpił prawdziwy boom na cięcie materiałów z użyciem wody pod ciśnieniem. Urządzenia do cięcia wodą zaczęły być wykorzystywane na szerszą skalę do obróbki rozmaitych materiałów. Popularność maszyny do cięcia wodą nie słabnie do dziś, jednak na przestrzeni lat technologia ulegała znacznym przemianom. Dzisiaj maszyna waterjet to zaawansowane urządzenie, dające duże możliwości. Sprawdźmy, co takiego wyróżnia technologię cięcia wodą!

Na jakiej zasadzie działają maszyny do cięcia wodą? Sprawdźmy!Na jakiej zasadzie działają maszyny do cięcia wodą? Sprawdźmy!Fot. Eckert

Jak działają maszyny do cięcia wodą?

Maszyny do cięcia wodą to urządzenia emitujące strumień cieczy pod ciśnieniem. Ten z kolei, przedostając się przez dyszę wodną, absorbuje ścierniwo do specjalnie wydzielonej komory. Z komory tej strumień wody wraz ze ścierniwem przedostaje się do miejsca, w którym zachodzi właściwy proces. 

Przy zawrotnej prędkości strumienia wody, zbliżonej do prędkości dźwięku, maszyna waterjet jest w stanie ciąć materiał z dokładnością wynoszącą +/-0,025 mm. Jest także przystosowana do obróbki materiału o grubości nawet 250 mm. 

Przy pracy ze sprzętem do cięcia wodą nie musimy się także obawiać o mechaniczne uszkodzenie materiału. Zbędna staje się również obróbka wykończeniowa. Cięcie wodne może odbywać się zarówno w płaszczyźnie prostej, owalnej, jak i w przestrzeni 3D. 

Aby przeprowadzić konkretną czynność, konieczny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Specjalistyczne urządzenia do cięcia wodą oferuje Eckert. Firma jest jednym z liderów branży na polskim rynku. Zaletą sprzedawcy jest możliwość dostosowania produktu do indywidualnych potrzeb.

Maszyna waterjet i jej zastosowania

Maszyna do cięcia wodą w stanie poradzić sobie z obróbką niemal każdego materiału. Urządzenie wykorzystuje się do cięcia tektury, drewna i gumy, ale także metali, szkła, ceramiki czy kamienia. Maszyny do cięcia wodą są powszechnie używane w różnych sektorach przemysłu. 

Z ich zalet cieszy się już nie tylko branża motoryzacyjna, lotnicza czy elektroniczna. Coraz częściej można się z nimi spotkać przy produkcji mebli czy w zakładach kamieniarskich. To dzięki nim można wykonać wspaniałe detale, które zadowolą niejednego estetę. Co więcej, nowoczesne urządzenie jest stosunkowo łatwe w obsłudze.

Najlepsze maszyny do cięcia wodą

Wśród najchętniej wybieranych maszyn do cięcia wodą wymienić można Opal Waterjet oraz Opal Waterjet Combo. Obie gwarantują niezwykłą precyzję cięcia, pracę w przestrzeni 2D oraz 3D, a także możliwość obróbki materiału o grubości do nawet 250 mm. 

W czasie procesu obróbki materiału do otoczenia nie przedostają się żadne pyły. Osprzęt dodatkowy, dedykowany przecinarkom tego typu, pozwala z kolei na zwiększenie pola roboczego cięcia. Niemniej jednak podane powyżej modele to tylko przykłady. 

W każdej sytuacji nieco inne urządzenie może być optymalnym wyborem. Przykładowo, jeśli potrzebna jest Ci maszyna do cięcia płytek wodą, znajdź takie urządzenie, które najlepiej radzi sobie z materiałem, z którego wykonano płytki.

Maszyna do cięcia wodą — cena

Z pewnością dla każdego, kogo interesuje maszyna do cięcia wodą, cena sprzętu jest dosyć istotna. Urządzenia do cięcia wodą nie należą do najtańszych. Decydując się na ich zakup, musimy więc liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Zatem ile kosztuje maszyna do cięcia wodą? 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, liczby funkcjonalności, mocy, producenta, czy też osprzętu dodatkowego. Różnice w cenach poszczególnych modeli sięgają tysięcy złotych. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz