/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Bukowe lasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Autor: oprac. red
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Data: 2021-08-02


Decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO fragmenty bieszczadzkich lasów bukowych znalazły się Światowego Dziedzictwa.

Bukowe lasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCOBukowe lasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCOFot. D.Jabłoński

28. lipca, podczas 44. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbywała się w w Chinach, podjęto decyzją o włączeniu fragmentów lasów bukowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego do ponadnarodowego dobro wieloczęściowego pod nazwą „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

To drugi zlokalizowany w Polsce obiekt, po Puszczy Białowieskiej, jaki znajduje się na tej liście, w kategorii dziedzictwa naturalnego. (W kategorii dziedzictwa kulturowego znajduje się 15 pozycji z Polski.)

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO (ang. World Heritage List), to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości prowadzona przez UNESCO, międzynarodową organizację wyspecjalizowaną ONZ.

Włączony na listę obiekt obejmuje cztery fragmenty lasów bukowych zlokalizowanych w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Ich łączna powierzchnia to około 3300 ha, co stanowi około 11% powierzchni BPN. Buczyny te położone są na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w Paśmie Granicznym i w Dolinie Górnej Solinki, w dolinach potoków Terebowiec i Wołosatka i są objęte ścisłą ochroną. Strefę buforową dla tych obiektów stanowi granica Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Decyzja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO jest rezultatem kolejnego seryjnego wniosku pt. „Pradawne i pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy” złożonego w 2019r. przez 10 państw, w tym Polskę. W rezultacie, razem z Polską do wpisu dołączyło pięć europejskich państw-stron (Bośnia i Hercegowina, Czechy, Francja, Macedonia Północna i Szwajcaria). Obecne rozszerzenie dodaje do sieci 15 nowych obszarów chronionych, w tym cztery fragmenty lasu bukowego z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

„Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy” stanowią ponadnarodowe dobro wieloczęściowe, składające się aktualnie z 94 części składowych zlokalizowanych w 18 krajach. Obiekty te są wyjątkowym przykładem stosunkowo dobrze zachowanych lasów bukowych strefy umiarkowanej i wykazują szeroki zakres wzorców strukturalnych i procesów ekologicznych, zachodzących w litych i mieszanych drzewostanach buka zwyczajnego (Fagus sylvatica) w różnorodnych warunkach środowiskowych. Lasy te zawierają bezcenną populację starych drzew oraz rezerwuar genetyczny buka i wielu innych gatunków, które są związane z siedliskami starodrzewów. Obszary ostoi zostały udokumentowane przez naukowców poprzez analizę paleoekologiczną i przy użyciu najnowszych technik kodowania genetycznego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz