/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rodziewicza

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2021-07-30


We wtorek 27. lipca w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rodziewicza. Były dyrektor generalny Lasów Państwowych i wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” zmarł 16. lipca w wieku 74 lat.

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja RodziewiczaUroczystości pogrzebowe Andrzeja RodziewiczaFot. Martyna Majda / Lasy Państwowe

Andrzej Rodziewicz urodził się w 1947 roku w Warszawie, w czerwcu 1965 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego. Od września 1965 roku do kwietnia 1966 roku pracował jako wolontariusz w Instytucie Zoologii PAN w pracowniach entomologicznych.

W 1968 roku ukończył pomaturalną Państwową Leśną Szkołę Techniczną w Tułowicach, gdzie uzyskał dyplom technika technologa w specjalności leśnictwo. Po ukończeniu szkoły odbył staż w Nadleśnictwie Huta Garwolińska (obecnie Nadleśnictwo Garwolin). W 1968 roku rozpoczął studia na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Studia ukończył w 1974 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera gospodarki leśnej.

W latach 1974–1989 pracował w Zakładzie Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. Był autorem i współautorem kilkudziesięciu opracowań i publikacji naukowych - głównie z zakresu ochrony lasu. W pracy badawczej zajmował się m.in. zastosowaniem feromonów w leśnictwie oraz diagnozowaniem przyczyn osłabienia i zamierania drzewostanów.

Wiosną 1989 roku zainicjował odbudowę struktur Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa, co zaowocowało odtworzeniem struktur „Solidarności” w Lasach Państwowych. W październiku 1989 roku, w trakcie odbywającego się w Jedlni II Zjazdu KSPL, został wybrany na Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. Funkcję tę pełnił do lutego 1992 roku.

W latach 1992-1993 pełnił funkcję dyrektora generalnego PGL Lasy Państwowe.

Po zakończeniu misji kierowania Lasami Państwowymi, w 1993 roku Andrzej Rodziewicz podjął pracę w Zespole Ochrony Lasu w Łodzi. Kierował tą specjalistyczną jednostką aż do zakończenia aktywności zawodowej.

W listopadzie 2016 roku został przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Lasów Państwowych.

W 2004 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA