/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Ceny drewna importowanego do Chin z Europy osiągnęły maksimum

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-06-15


Na chińskim rynku ceny importowanych kłód iglastych notują rekordowe ceny. Ostatnie tygodnie wskazują, że osiągnęły one, prawdopodobnie tymczasową, barierę wzrostu.

Ceny drewna importowanego do Chin z Europy osiągnęły maksimumCeny drewna importowanego do Chin z Europy osiągnęły maksimumFot. D.Jabłoński

Ceny europejskiego świerka importowanego drogą morską do Chin osiągnęły w maju rekordowy poziom ponad 295 USD. Wszystko wskazuje, że wysoka cena, przynajmniej chwilowo osiągnęła barierę wzrostu. W ostatnich tygodniach ceny spadły o ponad 5%. Zdaniem analityków poziom cen jest tak wysoki, że nabywcy nie chcą tak drogiego drewna kupować.

Wciąż rosną natomiast ceny drewna iglastego importowanego z Nowej Zelandii. Kraj ten jest jednym z głównych dostawców surowca drzewnego do Chin, jednak jego potencjał rynkowy jest wyczerpany i nie może zwiekszyć ilości wysyłanych kłód. Na koniec maja ceny drewna w nowozelandzkich portach wynosiły ok. 204-218 USD za m3. Wciąż istnieje niewielki potencjał wzrostu tych cen związany niższymi kosztami transportu w porównaniu do drewna z Europy.

W minionym miesiącu łączne zapasy kłód drewna iglastego w Chińskich portach ustabilizowały się na poziomie nieco ponad 4 mln m3. Dzienny pobór zanotował niewielki spadek, ale i tak wynosi około 60-70 tys. m3 dziennie.

W nadchodzących miesiącach chiński rynek drewna pozostawać będzie po presją ograniczeń dostaw związanych z wprowadzeniem zakazu eksportu nieprzetworzonego drewna z Rosji, która jest głównym dostawcą surowca do Państwa Środka. Ogromny popyt na tarcicę w USA spowodować może również komplikacje z dostawami drewna realizowanymi z Kanady. Nie ma wątpliwości, że chińscy nabywcy będą poszukiwać alternatywnych źródeł dostaw i pozostawać bedą pod presją jego wzrastającej ceny.

Aktualizacja 16.06.2021r.

W związku z pytaniami dotyczącymi poziomu cen europejskiego drewna w Chinach uzupełniamy informację o następujące dane:

Ceny kłód świerkowych importowanych z Europu na wewnętrznym rynku chińskimCeny kłód świerkowych importowanych z Europu na wewnętrznym rynku chińskimFot. Drewno.plPowyższe ceny dotyczą pierwszego tygodnia maja 2021r. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz