/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Co należy wiedzieć o ostrzeniu łańcucha do piły?

Autor:
Źródło: Grupa Topex
Data: 2021-05-26


Piła łańcuchowa jest niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym przy obróbce oraz pozyskiwaniu drewna. Łańcuch tnący, który porusza się wzdłuż prowadnicy, czasami ulega zużyciu. To, kiedy trzeba go ostrzyć, zależy od częstotliwości używania pilarki.

Co należy wiedzieć o ostrzeniu łańcucha do piły?Co należy wiedzieć o ostrzeniu łańcucha do piły?Fot. Grupa Topex

Narzędzia do ostrzenia łańcucha pilarki 

Osoby, które pracują z piłą każdego dnia, powinny ostrzyć łańcuch co kilka miesięcy, natomiast pasjonaci majsterkowania jedynie sporadycznie tnący drewno mogą robić to co kilka lat. Jeśli podczas używania stępionej pilarki pojawia się większe zapylenie, spowodowane głównie mniejszą ostrością i większą siłą nacisku, to kolejny sygnał, że prawdopodobnie nadszedł czas na ostrzenie łańcucha.

Istnieje kilka narzędzi, dzięki którym możemy wykonać tę pracę. Zapaleni majsterkowicze mogą spróbować zrobić wszystko samodzielnie – jeśli będą postępowali zgodnie ze wskazówkami, wszystko powinno pójść sprawnie i bez problemu. Osoby, które chcą zaoszczędzić czas lub wolą zaufać fachowcom, mogą oddać piłę do serwisu, gdzie ostrzeniem zajmie się profesjonalista. Jeśli zdecydowaliśmy się zrobić to sami, możemy sięgnąć po pilnik z prowadnicą, którą zakłada się na łańcuch. Dzięki temu łatwiej korygować jej położenie. Pilnik świetnie wyrówna wysokości ograniczników wióra. Jedno z najczęściej wybieranych narzędzi stanowi elektryczna szlifierka – bez problemu naostrzy wszystkie łańcuchy, a dodatkowo jest wygodna w użyciu. 

Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

Chociaż ostrzenie łańcucha może wydawać się trudne, po zapoznaniu się ze wskazówkami powinno przebiec sprawnie i pozwolić na cieszenie się zadbaną pilarką. Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej średnicy okrągłego pilnika i zaznaczenie zęba tnącego, od którego rozpoczniemy ostrzenie. Zęby trzeba naostrzyć na taką samą długość z obu stron pilarki, prowadząc pilnik pod kątem dziewięćdziesięciu stopni do powierzchni prowadnicy. Podczas wykonywania tej czynności musimy pamiętać, by prowadzić go w taki sposób, żeby maksymalnie ¼ jego średnicy wystawała ponad górną część zęba tnącego.

Użycie szlifierki do łańcuchów

Użycie szlifierki jest bardzo dobrym wyborem dla osób ceniących sobie proste rozwiązania. Wystarczy umieścić łańcuch w prowadnicy szlifierki i ustawić go tak, by tarcza szlifierska trafiła na najkrótszy ząb. Następnie trzeba ustawić kąt ostrzenia. Jest on zależny od rodzaju danego łańcucha. Czynność tę powtarzamy przy każdym z zębów. Po zakończeniu pracy na jednej stronie obracamy łańcuch i ustawiamy pod identycznym kątem. Musimy pamiętać o właściwym dopięciu go.

Efektywna obróbka drewna dzięki sprawnym urządzeniom

Dbając o urządzenia, sprawiamy, że służą nam dłużej, a sama praca jest szybsza i bardziej wydajna. Używanie stępionego łańcucha może doprowadzić do jego pęknięcia, dlatego tak ważne jest regularne ostrzenie. Jeśli zostanie dobrze naostrzony, piła nie zużyje się tak szybko i będzie można nią pracować znacznie dłużej.

Liczba wyświetleń: 2717


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA