/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Dobry kwartał Forte

Fabryki Mebli Forte

Autor:
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2021-05-21


Fabryki Mebli Forte SA podały wyniki finansowe za I kw. 2021r. Spółka zanotowała istotny wzrost przychodów i wypracowanych zysków.

Forte: Kierunki sprzedaży w I kw. 2021r.Forte: Kierunki sprzedaży w I kw. 2021r.Fot. Forte

Przychody ze sprzedaży w I kw. br. wyniosły 298,629 mln zł, co oznacza, że są one o 8% wyższe niż w I kw. Udział sprzedaży eksportowej podanie jak przed rokiem wyniósł 81%. Zysk z działalności operacyjnej sięgnął 45,136 mln zł (2020: 26,811 mln zł), a zysk netto 26,844 mln zł wobec ubiegłorocznej straty na poziomie 4,398 mln zł.

W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, w I kwartale 2021 roku Grupa nie wprowadziła całkowitego zatrzymania produkcji. Działania ograniczały się do czasowego obniżania mocy produkcyjnych oraz istotnego zwiększania poziomu zapasów, aby bazując na doświadczeniach z zeszłorocznego lockdown-u, być gotowym na realizację zamówień po ponownym otwarciu rynków. Ograniczenia produkcji miały miejsce również w kwietniu br., jednak wciąż bez redukcji zatrudnienia, co podobnie jak w I kwartale będzie miało negatywny wpływ na wyniki Grupy za ten okres.

"Wprowadzone pod koniec IV kw. 2020r. decyzje poszczególnych krajów, głównie grupy DACH, o ponownym całkowitym zamknięciu rynków, trwające do dnia dzisiejszego, oraz lokalne ograniczenia na pozostałych rynkach miały istotny wpływ na realizację przez Grupę niższych, niż w IV kw. 2020 r. przychodów ze sprzedaży. Z drugiej strony utrzymujący się wysoki kurs EUR/PLN miał istotny pozytywny wpływ na zwiększenie przychodów oraz rentowność w I kw. 2021r." - informuje zarząd spółki.

W obecnej sytuacji termin pełnego zniesienia ograniczeń w działalności klientów Grupy na poszczególnych rynkach jest najistotniejszym czynnikiem niepewności, który będzie miał negatywny wpływ na wyniki również w II kwartale 2021. Ryzyko niesie ze sobą również wzrost cen i dostępność surowców zarówno do produkcji mebli, jak i płyty meblowej. W ostatnich miesiącach notowany jest na rynku istotny wzrost popytu i cen na praktycznie wszystkie podstawowe surowce wykorzystywane w produkcji mebli: drewno i materiały drzewne, stal, szkło czy tworzywa sztuczne.

Wzrost popytu na płytę wiórową, który przełożył się na istotny wzrost jej cen rynkowych. Sytuacja taka paradoksalnie wspierała wykorzystanie w pełni zdolności produkcyjnych spółki zależnej Tanie, która zajmuje się produkcją płyt drewnopochodnych głównie na potrzeby własne fabryk Grupy Forte. Sprzedaż nadwyżek płyty meblowej w pierwszych trzech miesiącach 2021r. sięgnęła 23,968 mln zł wobec 16,762 mln zł w I kwartale 2020r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA