DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Politycy i naukowcy o lasach

PGL Lasy Państwowe

Autor: Artur Rutkowski - Sekretarz Redakcji Internetowej CILP, dziennikarz „Ech Leśnych”
Źródło: PGL Lasy Państwowe
Data: 2005-02-01


Konferencja „Społeczny wymiar lasów” zorganizowana 22 kwietnia przez Lasy Państwowe i Uniwersytet Warszawski stała się okazją do wymiany poglądów na temat roli i sposobu organizacji leśnictwa w Polsce.

Choć obrady rozpoczęły interesujące referaty, to częścią konferencji na której skupiła się uwaga obserwatorów były kilkuminutowe wypowiedzi polityków dotyczące tereźniejszości i przyszłości Lasów Państwowych. Po raz pierwszy mieliśmy bowiem okazję wysłuchać opiini na ten temat niemal wszystkich znaczących formacji politycznych w Polsce. W debacie wzięli udział przedstawiciele największych partii politycznych (LPR, PiS, PO, PSL, Samoobrona,SDPL i SLD) oraz dwóch ugrupowań pozaparlamentarnych.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności pozostawienia lasów w rękach państwa. Różnice zdań dotyczyły kierunku doskonalenie gospodarki leśnej. Konkretne propozycje zmian w prawodawstwie zgłosił Maciej Giertych. Postulował on m.in. zwolnienie właścicieli lasów prywatnych z podatku spadkowego (płaconego kilkakrtonie w czasie życia drzewostanu), zmianę nazwy Funduszu Leśnego, kojarzącego się niektórym politykom ze środkami do wykorzystania oraz zmniejszenie opłat za wylesienie terenu w regionach z dużą lesistością a niewielkim przemysłem. O konieczności urynkowienia funkcji pozaprodukcyjnych lasów mówił poseł PO Stanisław Gorczyca. Marek Suski (PiS) stwierdził, że w polskich warunkach nie ma lepszej formy zarządzania lasami niż PGL Lasy Państwowe, ale trzeba organizację tę doskonalić. Poseł Suski wrócił też do sytuacji sprzed 4 lat, gdy, jego zdaniem, z przyczyn politycznych skrzywdzono wielu leśników. Za bezwzględnym pozostawieniem LP w dotychczasowej strukturze opowiedzieli się m.in. Joanna Sosnowska, Czesław Śleziak, Andrzej Lepper i Stanisław Żelichowski, który stwierdził że wciąż niektórzy w szumie drzew słyszą szelst banknotów.

W dyskusji wzięli udział nie tylko politycy. Prof. Ewa Symonides postulowała, by wszystkie partie polityczne swe stanowisko w sprawie gospodarki leśnej zawarły w programach wyborczych. W imieniu polskiego przemysłu papierniczego Janusz Turski apelował o wstrzymanie sprzedaży drewna (przydatnego przemysłowi papierniczemu i opakowań) na cele energetyczne.

Na zakończenie obrad dyrektor Janusz Dawidziuk jeszcze raz sprzeciwił się pomysłom przekształcenia LP w spółkę prawa handlowego. Zdaniem dyrektora była by to „cicha prywatyzacja” leśnictwa i porzucenie działającego, sprawdzonego modelu.

Relacja z konferencji w czerwcowych „Echach Leśnych”


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz