/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Domy z bali: Ważne fakty na temat ogrzewania

Autor:
Źródło:
Data: 2021-05-30


Podczas projektowania wymarzonego domu z drewna, często pojawia się pytanie: „Jak ogrzać taki dom?”. W przypadku domów z bali drewnianych, ściany wykonane są z litego drewna, które jest doskonałym naturalnym izolatorem (im grubsza ściana, tym lepsza izolacja). Jednak poleganie wyłącznie na właściwościach izolacyjnych drewnianych bali nie daje gwarancji utrzymania ciepła wewnątrz budynku podczas surowych warunków atmosferycznych. Zimą możesz czuć się niekomfortowo w Twoim drewnianym domu. Właściwy klimat wewnątrz budynku to ważny element, który powinien zostać uwzględniony podczas projektowania rozwiązań dotyczących ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Na co więc zwrócić uwagę, aby chłodne dni w domu z drewna nie były zbyt dokuczliwe? Oto kilka faktów, na które zwracają specjaliści z firmy Dom Mistrza.

Domy z bali: Ważne fakty na temat ogrzewaniaDomy z bali: Ważne fakty na temat ogrzewania

Fakt 1: Położenie domu ma znaczenie

Myśląc o miejscu, w którym chcesz wybudować swój domek z drewna, warto jest wziąć pod uwagę kierunki geograficzne. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie Twojego budynku na osi wschód-zachód oraz skierowanie głównych okien na południe. Dzięki temu, do wnętrza budynku będzie przedostawać się nie tylko duża ilość najlepszego oświetlenia, ale również naturalnego ciepła z promieni słonecznych. Pamiętaj też, że jeśli chcesz w pełni skorzystać z zalet słońca, warto jest wyposażyć domki drewniane w duże okna oraz przeszklone drzwi. To jeden z najłatwiejszych sposobów na ogrzanie drewnianego domu.

Fakt 2: Wybór materiału jest niezwykle istotny

Wybierając materiał na swój wymarzony dom z drewna, warto jest wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Należą do nich m.in.: wygląd, wykończenie, koszt, dostępność itp. Rodzajem drewna, które jest zazwyczaj używane przez wysokiej klasy specjalistów (na przykład, przez firmę Dom Mistrza, która jest częścią grupy Timber Cabins) jest świerk północny z okolic Szwecji, Finlandii i Syberii. Materiał ten cechuje się najwyższą jakością - drewno to posiada gęsto ułożone słoje i zwartą strukturą, co sprawia, że spełnia wszelkie wymogi izolacyjne. Jeśli chodzi o wybór materiału na dom, to warto jest skonsultować tę kwestię z profesjonalistami.

Fakt 3: Właściwa izolacja pomaga utrzymać ciepło

Prawdą jest, że domki drewniane same w sobie mają już doskonałe właściwości izolacyjne. Jeśli jednak chcemy być pewni, że ciepło wewnątrz budynku będzie utrzymane podczas najmroźniejszych dni, izolacja drewnianej struktury jest kluczowa (aż 70% ciepła może zostać utracone przez dach i podłogę). Odpowiednia izolacja w znacznym stopniu pomoże zmniejszyć roczne koszty ogrzewania i zapewni ciepło przez całą zimę. Jaką izolację wybrać? Przydatne informacje można znaleźć na stronie dommistrza.pl. Najlepsza, ekologiczna, naturalna izolacja składa się z paroizolacji, belek izolacyjnych, wypełnienia izolacyjnego, bariery wiatroizolacyjnej oraz płyt okładzinowych.

Fakt 4: Minimalizacja niekontrolowanej wymiany powietrza jest kluczowa

Ważnym aspektem dotyczącym ogrzewania domu z drewna jest fakt, że konstrukcja takich budynków często jest narażona na wnikanie powietrza z zewnątrz. Domki drewniane mają to do siebie, że wszelkie nieszczelności w ich strukturze prowadzą – w sposób niekontrolowany – do wymiany powietrza. Zbyt wysoki poziom takiej wymiany, szczególnie w okresie zimowym, prowadzi do ogromnych strat ciepła, a co za tym idzie zwiększenia kosztów ogrzewania. Warto zatem zadbać o szczelność Twojego drewnianego budynku. Przede wszystkim, dużą rolę odgrywa szczelność drzwi i okien – wspomniana wyżej firma produkuje te elementy z drewna klejonego warstwowo, co zmniejsza ryzyko przedostawania się powietrza z zewnątrz.

Fakt 5: Odpowiednie fundamenty = ciepły dom

Wiele osób, które myślą o wybudowaniu ciepłego drewnianego domu na łonie natury, zastanawia się nad wyborem drewna, które będzie spełniało najlepsze funkcje izolacyjne – zupełnie zapominając o fundamentach. To duży błąd, ponieważ właściwie wykonany i zaizolowany fundament może stanowić dobrą podstawę dla doskonałej efektywności energetycznej. Takie konstrukcje jak domki drewniane powinny posiadać stosunkowo wysokie fundamenty, żeby chronić budynek przed chłodem z gruntu. Warto, jednak pamiętać, że wybór najlepszej podstawy dla Twojego domku z drewna będzie zależał od czynników strukturalnych i geograficznych, takich jak: poziom wód gruntowych, ukształtowanie terenu, czy posiadany budżet.

Fakt 6: Ostrożności nigdy za wiele

Mimo, że domki drewniane posiadają doskonałe właściwości izolacyjne, warto jest wyjść przed szereg i zabezpieczyć dom przed surowością warunków pogodowych na różne sposoby. Z racji tego, że aż 25% ciepła jest tracone przez nieszczelne drzwi i okna, warto jest zainwestować w najwyższej jakości elementy z drewna klejonego warstwowo, z podwójnie lub potrójnie oszklonymi szybami oraz pokrytego aluminiowymi strzemionami. Ponadto, warto również zabezpieczyć dach przy użyciu paroizolacji, belek izolacyjnych, wypełnienia izolacyjnego i bariery wiatroizolacyjnej. Te metody polecane są przez specjalistów z firmy Timber Cabins, która zajmuje się produkcją domów z drewna od wielu lat.

Domki drewniane to doskonałe miejsce do użytkowania nie tylko sezonowo, ale również przez cały rok. Warto, zatem zadbać o komfortowe warunki panujące wewnątrz takich konstrukcji (szczególnie w okresie zimowym). I

Inżynierowie Timber Cabins projektują je zgodnie z warunkami klimatycznymi, dostosowując budynki do indywidualnych potrzeb klienta. Projekty katalogowe mogą być modyfikowane od A do Z, a zupełnie nowe domy mogą być tworzone na zamówienie. Chociaż wspomniani specjaliści mogą Ci doradzić w kwestii ogrzewania domu, to ostateczna decyzja należy do Ciebie – ważne jednak, podjąć ją świadomie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA