/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Unia Europejska planuje wprowadzić tymczasowe cło anty-dumpingowe na rosyjską sklejkę brzozową

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2021-05-14


Unia Europejska poinformowała o planach wprowadzenia tymczasowego cła anty-dumpingowego na sklejkę brzozową importowaną z Rosji. Skargę złożyło konsorcjum, w skład którego weszli m.in. producenci sklejki z Polski.

Unia Europejska planuje tymczasowe cło anty-dumpingowe na rosyjską sklejkę brzozową Unia Europejska planuje tymczasowe cło anty-dumpingowe na rosyjską sklejkę brzozową Fot. Bystander, CC

Komisja Europejska poinformowała o planowanych stawkach ceł, które są konsekwencją skargi złożonej 31. sierpnia 2020r. przez konsorcjum Woodstock. Zawiadomienie zawierało zarzut istnienia dumpingu cenowego w przywozie sklejki z drewna brzozowego pochodzącej z Rosji (kod CN 4412 33 00 / kod TARIC 4412 33 00 10, który powoduje szkodę dla przemysłu Unii.

Zarzut oparty był na porównaniu ceny krajowej (w Rosji) z ceną eksportową (na poziomie ex-works) produktu kierowanego na rynki unijne. Ponadto skarżący przedstawił porównanie wartości normalnej skonstruowanej (koszty produkcji, koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne SG & A oraz zysk) i porównanie tych wartości z cenami eksportowymi. Z wyliczeń wynikało, że poziom dumpingu, wahał się od 23% do nawet 84%.

Przedstawione we wniosku dowody wskazywały, że ilość oraz ceny przywożonej na obszar UE sklejki brzozowej, mają negatywny wpływ na wielkość i poziom cen sprzedaży realizowanej przez przemysł Unii, a także na jego udział w rynku, co wywierało znaczący, niekorzystny wpływ na jego sytuację finansową.

W skład konsorcjum Woodstock weszły firmy odpowiedzialne za ok. 59% unijnej produkcji sklejki brzozowej:
• Bydgoskie Zakłady Sklejek “Sklejka Multi” S.A.
• Company A
• Latvijas Finieris Group
• Paged Group
• Piotrkowskie Zakłady Przemysłu Sklejek Sp. z o. o.
• Sklejka Orzechowo S.A.
• Zakłady Przemysłu Sklejek “Biaform” S.A.

Informacja Komisji Europejskiej zawiera indywidualne, tymczasowe cła anty-dumpingowe wyrażone w cenie CIF na granicy Unii, jakie mają zostać nałożone nałożone na poszczególnych producentów. Ich poziom zawiera się pomiędzy 15%, a 17,2% i został uwidoczniony w zamieszczonej poniżej tabeli.

Fot. UEWięcej na ten temat: Rosyjska sklejka brzozowa objęta postępowaniem antydumpingowym


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA