/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOM i OGRÓD

Wszystko o pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzie

Autor:
Źródło: Joker Group
Data: 2021-04-26


Piękny ogród to idealna wizytówka każdego domu. Nawet najpiękniejsza i najbardziej modernistyczna budowla nie robi takiego wrażenia, kiedy w koło widnieją nieuporządkowane krzewy. Pielęgnacja ogrodu nie polega tylko i wyłącznie na skoszeniu trawy, lecz także na odpowiednim podcięciu roślin, posadzeniu kwiatów czy nawet stworzeniu ogródka uprawnego.

Wszystko o pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzieWszystko o pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzieFot. Joker Group

Często spotykanym widokiem wśród uporządkowanych ogrodów są równo przycięte krzewy oraz odpowiednio poprzycinane gałęzie drzew. Te dwie czynności są zdecydowanym priorytetem, jeśli mówimy o utrzymaniu ładu i schludności ogrodu.

Podcinanie krzewów - kiedy i jak to robić?

Podcinanie krzewów ma za zadanie nie tylko spełniać wszystkie funkcje estetyczne, lecz także odmłodzić drzewo i pozwolić mu zachować naturalne kolory bez obaw o ich uschnięcie. Czas, w jakim pielęgnujemy krzewy jest zależny od rodzaju rośliny. 

Krzewy liściaste dzielimy na te, których pędy są tegoroczne lub zeszłoroczne. Te pierwsze podcinamy z reguły wczesną wiosną i staramy się obcinać je przy samych pędach, ponieważ odrosną one jeszcze w tym samym roku. Krzewy o pędach zeszłorocznych z reguły tnie się tuż po pierwszym kwitnieniu. Sposób ich cięcia polega na obcinaniu najstarszych pędów jak najbliżej gruntu, a tych tegorocznych mniej więcej w połowie. 

Drugim typem krzewów są te, które zamiast liści posiadają igły. To właśnie ten rodzaj z reguły formujemy na przeróżne kształty, takie jak chociażby kula. Ich zasada podcinania jest dowolna. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego zbyt często, gdyż w ten sposób krzew może szybko zachorować i uschnąć. Ich podcinanie powinno odbywać się wczesną wiosną.

Wszystko o pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzieWszystko o pielęgnacji drzew i krzewów w ogrodzieFot. Joker Group

Ogólne zasady przycinania drzew

Podstawowym podcinaniem drzewa okazuje się być przycinanie formujące. Wykonuje się je, gdy drzewo jest w fazie największego rozrostu. Podcinanie to ma na celu zapobiec podatności na kruchość i łamanie, a także wspomóc dalszy proces rozrostu. 

Późniejsze przycinania drzew powinny odbywać się już tylko w formie konieczności. W ich przypadku nie patrzymy zbyt mocno na estetykę, a gałęzie przycinać możemy tylko w momencie, gdy są one chore lub uschnięte. Kiedy jednak przyjdzie konieczność podcinania gałęzi, to również musimy zwracać uwagę na typ drzewa. 

Drzewa liściaste staramy się przycinać zimą, najlepiej w okresie grudzień - marzec. Ten zakres powstał na podstawie miesięcy, w których drzewa nie ciągną jeszcze soków, co mogłoby zdecydowanie utrudnić cięcie i uszkodzić cykl rośliny. Drzewa iglaste zdecydowanie nie wymagają podcinania. Gdy jednak okaże się, że posiadają one jakieś infekcje, to najlepiej robić to wczesną wiosną.

Podstawowe narzędzia do podcinania drzew i krzewów

Wiadomą rzeczą jest, że do podcinania gałęzi drzew lub też niekiedy do całkowitego ich ścinania służą pilarki łańcuchowe i okrzesywarki. Obecnie na rynku posiadamy wiele ich rodzajów. Głównym czynnikiem, na podstawie którego wybieramy jednak naszą pilarkę jest rodzaj silnika. Istnieją pilarki elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Do użytku w swoim domowym ogrodzie w zupełności wystarczyć powinna pilarka elektryczna lub akumulatorowa. Gdy jednak mamy do czynienia z dbaniem o mały lasek to konieczny będzie zakup tej z silnikiem spalinowym.

Do podcinania krzewów czy żywopłotu świetnie sprawdzą się nożyce elektryczne. Dzięki ich lekkości oraz odpowiednio długiemu uchwytowi z pewnością będziemy w stanie dokładnie przyciąć każdy krzew.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz