/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA i DRZWI

Producenci drzwi wewnętrznych pod presją cen surowców

POiD

Autor: oprac. red
Źródło: POiD
Data: 2021-04-26


W ekspresowym tempie rosną ceny produktów drzewnych oferowanych przez europejskie koncerny. Związek Polskie Okna i Drzwi skupiający producentów stolarki otworowej rozpoczął działania mające ustabilizować sytuację związaną z gwałtownym wzrostem cen MDF oraz masowymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Producenci drzwi wewnętrznych pod presją cen surowcówProducenci drzwi wewnętrznych pod presją cen surowcówFot. D.Jabłoński

POiD zainicjował spotkanie w ramach grupy zadaniowej w strukturach POiD - DRZWI WEWNĘTRZNE, na którym poruszono temat skokowego wzrostu cen, masowych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców drewnopochodnych oraz przepisów prawnych w produkcji drzwi wewnętrznych. W czasie spotkania w gronie przedstawicieli producentów drzwi wewnętrznych, członków Związku POiD oraz firm niezrzeszonych, poparto propozycje POiD o wystosowanie postulatu do producentów komponentów drewnopochodnych oraz organizacji powiązanych z branżą.

Od września ubiegłego roku ceny zakupu płyt MDF wzrosły o 70%. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021r. wzrost sięgnął 50%. Tymczasem MDF jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanym do produkcji drzwi wewnętrznych. Cena zakupu płyty MDF w przypadku wielu produktów drzwiowych stanowi blisko 50% wartości ich technicznego kosztu wytworzenia. Pewne jest, że skutki gwałtownie drożejących surowców odczują nie tylko sami producenci, lecz także cała branża budowlana, remontowa, deweloperska, a finalnie również przedsiębiorcy z innych sektorów i osoby prywatne. Wzrost cen zakupu o ponad 70% spowoduje znaczący wzrost cen dla klientów.

Jak informują producenci drzwi wewnętrznych, braki oraz reglamentacja tego surowca i powiązanych wyrobów powoduje ogromne utrudnienia w kontynuacji planowanej produkcji drzwi wewnętrznych. Sytuacja ta zbiega się z niespotykanymi dotąd podwyżkami cen surowców drzewnych, które wpływają na plany produkcyjne, konieczność znaczących podwyżek cen wyrobów. Jak ocenia POiD spowoduje to zagrożenie konkurencyjności polskich producentów, a co za tym idzie na grożące pogorszanie się ich kondycji finansowej.

Cena zakupu płyty MDF, która w przypadku wielu produktów drzwiowych stanowi blisko 50% wartości ich technicznego kosztu wytworzenia. Pewne jest, że skutki gwałtownie drożejących surowców odczują nie tylko sami producenci, lecz także cała branża budowlana, remontowa, deweloperska, a finalnie również przedsiębiorcy z innych sektorów i osoby prywatne. Wzrost cen zakupu o ponad 70% spowoduje znaczący wzrost cen dla klientów.

Zmiana cen płyt drewnopochodnejZmiana cen płyt drewnopochodnejFot. POiD

Na wzrost cen i braki w dostawach wpływa rekordowy wzrost popytu na tarcicę i wyroby drzewne w USA. Europejscy producenci chcąc skorzystać z wysokich marż przekierowali swoją sprzedaż za ocean. W opinii POiD, sytuacja zostało wykorzystana przez europejskich producentów komponentów drewnopochodnych do ograniczania dostaw, a także do narzucenia znacznych podwyżek, co ostatecznie doprowadzić może do zmniejszenia popytu na drzwi wewnętrzne.

Związek Polskie Okna i Drzwi wystosował pismo z wezwaniem o podjęcie wszystkich możliwych działań, które pozwolą na ustabilizowanie dostaw,. Zostało oni zostało skierowane zarówno do producentów płyt drewnopochodnych, jak również instytucji zrzeszających producentów, Lasów Państwowych regulujących gospodarkę drewna w Polsce oraz organizacji międzynarodowych, takich jak Construction 2050 Alliance. Związek będzie również bardzo wnikliwie badał zgłoszenia od producentów drzwi wewnętrznych dotyczące nierównego traktowania oraz ograniczania konkurencyjności.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA