/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Trwa montaż pierwszych domów budowanych przez spółkę Polskie Domy Drewniane

Autor: oprac. red
Źródło: Polskie Domy Drewniane
Data: 2021-04-21


Bez przeszkód przebiega budowa osiedla realizowanego przez Polskie Domy Drewniane SA w Choroszczy k. Białegostoku. Powstaje tam 10 budynków jednorodzinnych, dwulokalowych oraz jeden budynek usługowy. Dzięki zastosowanej technologii prefabrykacji gotowe elementy docierają na plac budowy, gdzie są montowane w całość w przeciągu zaledwie 3 dni. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Unihouse.

Trwa montaż pierwszych domów budowanych przez spółkę Polskie Domy DrewnianeTrwa montaż pierwszych domów budowanych przez spółkę Polskie Domy DrewnianeFot. PPD

Prefabrykowane elementy domów wykonanych w technologii szkieletu drewnianego powstają w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim.

-Wszystkie elementy, które składają się na budynki w Choroszczy, przygotowujemy w naszej fabryce z największą dokładnością. Stosujemy cyfrową obróbkę, co powoduje, że proces jest precyzyjny co do milimetra i przypomina najnowocześniejszą fabrykę samochodów. To minimalizuje praktycznie całkowicie margines błędu, który w konwencjonalnym budownictwie jest duży większy - wyjaśnia Wojciech Wierciński, Mistrz Montażu, Unihouse SA.

Wyprodukowanie wszystkich elementów składających się na 10 budynków, w których znajdzie się 20 lokali o powierzchni około 100 m2 oraz lokalu usługowego, zajmuje ok. 40 dni roboczych. Hala montażowa jest zadaszona, więc produkcja odbywa się niezależnie od pogody.

Trwa montaż pierwszych domów budowanych przez spółkę Polskie Domy DrewnianeTrwa montaż pierwszych domów budowanych przez spółkę Polskie Domy DrewnianeFot. PPD

Dom gotowy w 3 dni

Gotowe elementy są pakowane i transportowane na miejsce inwestycji w postaci systemu paneli. Każda ściana przyjeżdża oddzielnie i jest łączona już na placu budowy na przygotowanym obrysie. Jeden budynek rozłożony jest na 42 ściany, 8 stropów, 4 podciągi i 4 panele dachowe.

-Montaż jednego domu w całości to ok. 2,5-3 dni robocze. Część instalacji sanitarnych już znajduje się w ścianach. Pozostaje tylko zadbanie o łączenie pomiędzy ścianami. Montaż wszystkich dziesięciu budynków na placu budowy to ok. 1,5 miesiąca - uzupełnia Wojciech Wierciński.

Ekologia i energooszczędność budownictwa drewnianego

Budynki w Choroszczy powstają w konstrukcji drewnianej, panelowej. Kształt domów zbliżony jest do sześcianu. Do tego nie ma balkonów ani innych elementów wystających poza obrys bryły domu. W efekcie nie posiadają one mostków termicznych i są energooszczędne. Wszystkie ściany zewnętrzne budynku będą izolowane wełną mineralną. Materiał ten minimalizuje wymianę cieplną między budynkiem a zewnętrznym otoczeniem. Jest ekologiczny i wysoce ognioodporny. Współczynnik przenikania ciepła w domach budowanych w Choroszczy będzie o ok. 20% niższy niż aktualnie obowiązująca norma WT 2021. Budynki będą przykryte dachem spadzistym, a jego konstrukcja przystosowana będzie pod montaż paneli fotowoltaicznych 5 kW. Każdy lokal będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową służącą do podlewania zieleni. Inwestycja ma zostać zakończona w IV kwartale b.r.

-Zastosowanie ekologicznych rozwiązań daje gwarancję, że przyszli mieszkańcy będą żyć w zdrowych, bezpiecznych i trwałych budynkach. A na tym właśnie nam najbardziej zależało. Oczywiście główny atut naszego osiedla w Choroszczy to drewno. Ten odnawialny i ekologiczny materiał budowlany jest najlepszym wyborem dla mieszkańców. Natomiast świetna wentylacja i optymalna wilgotność powietrza, połączona z izolacją termiczną, zapewnia chłód latem i ciepło zimą - mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz