/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOM i OGRÓD

Zalety stosowania w ogrodzie nawozów organicznych

Autor:
Źródło: Garden e-Commerce
Data: 2021-04-08


Przydomowe ogródki, rabatki kwiatowe oraz warzywniaki wymagają szczególnej pielęgnacji. Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważna jest dobrej jakości gleba, która jest podstawowym elementem gwarantującym prawidłowy wzrost roślin oraz obfitość plonów.

Zalety stosowania w ogrodzie nawozów organicznychZalety stosowania w ogrodzie nawozów organicznychFot. Garden e-Commerce

Dobrej jakości nawóz jest kluczowym elementem, który doskonale użyźni ziemię, nada jej odpowiednie pH, a także wypełni ją składnikami odżywczymi, które będą stanowiły pożywienie dla roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych nawozów organicznych, które mają pozytywny wpływ na jakość gleby. Czym jest nawóz organiczny? Jakie są zalety stosowania w ogrodzie nawozów organicznych?

Czym jest nawóz organiczny?

Nawóz organiczny jest inaczej nazywany naturalnym. Proces jego powstawania odbywa się bez dodawania sztucznych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na środowisko i zdrowie. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się pozostałości roślinne, jak kora drzew, minerały lub odchody zwierzęce, czyli obornik. Nawozy organiczne są całkowicie naturalne, a ich właściwości i zastosowanie jest zależne od konkretnego składu produktu.

Nawozy organiczne są z powodzeniem wykorzystywane przez właścicieli ogrodów. Używa się ich w celu wzbogacenia gleby w makroelementy oraz mikro elementy, a także inne składniki, które są niezbędne roślinom do prawidłowego rozwoju i wzrastania. Dodatkowo, ich struktura wzbogaca ziemię w próchnicę oraz polepsza jej przepuszczalność. 

 

Rodzaje nawozów organicznych

Nawozy organiczne powstają przy użyciu różnego rodzaju komponentów. W związku z tym, wyróżnia się różne rodzaje produktu. Każdy z nim posiada różne właściwości, które warto stosować w zależności od zapotrzebowania rośliny. 

Obornik

Pierwszym typem nawozu organicznego jest obornik. Do jego produkcji wykorzystuje się odchody zwierząt oraz ściółkę, która podczas obróbki przeistacza się w jednolitą formę. Jego właściwości pozytywnie wpływają na jakość gleby, doskonale ją użyźniając i wzbogacając w niezbędne roślinom składniki pokarmowe. Zazwyczaj wykorzystuje się go do uprawy warzyw i niektórych gatunków kwiatów ogrodowych.

Jednym z najlepszych nawozów obornikowych jest obornik bydlęcy granulowany marki Target. Posiada atrakcyjną cenę, naturalny skład oraz pozytywne opinie zadowolonych właścicieli ogrodów. Jest doskonale przyswajany przez glebę produktem. Jego formuła jest bogata w potas, azot, fosfor, magnez oraz wapń. Dodatkowo wpływa na strukturę ziemi, długotrwale ją użyźniając. Obornik bydlęcy marki Target nadaje się także do suchej i gliniastej gleby. Doskonale ją spulchnia, zwiększa przepuszczalność oraz pojemność wodną.

Kompost

Kompost jest nawozem organicznym, który powstaje z obumarłych szczątek roślinnych. Zawiera liczne, łatwo przyswajalne przez rośliny składniki mineralne. Doskonale radzi sobie z poprawą struktury gleby. Dostarcza spore ilości próchnicy, co spulchnia ziemię, zwiększa w niej przepływ powietrza oraz użyźnia ją.

Fot. Garden e-Commerce

Torf

Torf jest nawozem organicznym, który będzie idealnie pracował z roślinami lubiącymi kwaśny odczyn, jak na przykład borówki amerykańskie. Sprawdza się do rozluźniania zbitej gleby, co powoduje lepsze wchłanianie wody i zwiększony przepływ powietrza. Najczęściej miesza się jego niewielką ilość z wierzchnią warstwą ziemi. 

Zalety stosowania nawozów organicznych

Stosowanie nawozów organicznych przynosi wiele zalet właścicielom ogrodów. Dodatkowo naturalny skład i receptura produktów nie zanieczyszczają środowiska i nie wpływają negatywnie na zdrowie.

Zaletami ich stosowania są:

  • poprawa struktury ziemi,
  • zwiększone zatrzymywanie i gromadzenie wilgoci w glebie,
  • użyźnienie podłoża,
  • wzbogacenie ziemi w składniki pokarmowe dla roślin,
  • wzbogacenie ziemi w minerały, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin,
  • zauważalny, szybszy wzrost hodowanych roślin,
  • brak negatywnego wpływu na strukturę roślin i zanieczyszczenie jej szkodliwymi substancjami pochodzenia syntetycznego.

Odpowiednio dobrany nawóz organiczny będzie idealnym rozwiązaniem do przydomowych ogródków, a także warzywniaków i kwiatowych grządek. Ich naturalny skład gwarantuje całkowite bezpieczeństwo podczas użytkowania. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz