/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DOM i OGRÓD

Zbiornik na deszczówkę – czy warto go zainstalować?

Castorama

Autor:
Źródło: Castorama
Data: 2021-03-28


Zbiornik na deszczówkę to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w polskich domach. W myśl zasady ekonomicznego i ekologicznego gospodarstwa domowego, zbiornik na deszczówkę pozwala zaoszczędzić nawet 50% zużywanej wody. Tylko jak dobrać odpowiedni zbiornik?

Zbiornik na deszczówkę – czy warto go zainstalować?Zbiornik na deszczówkę – czy warto go zainstalować?Fot. Castorama

 1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
 2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
 • Zbiorniki podziemne
 • Zbiorniki naziemne
 1. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
 2. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Zdecydowaną większość wody w gospodarstwie domowym zużywamy do celów sanitarnych – do mycia się, spłukiwania toalet, prania. Do takich celów możemy z powodzeniem używać deszczówki. Nie tylko znacznie ograniczy to nasze zużycie wody, ale też będzie rozwiązaniem ekologicznym, sprzyjającym środowisku. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto przy swoim domu zainstalować zbiornik na deszczówkę, odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej!

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Wybierając zbiornik na deszczówkę, w pierwszym kroku musimy obliczyć jego rozmiary. W tym celu należy zastanowić się nad tym, jaką maksymalną ilość wody będziemy w stanie zgromadzić i zużytkować. Wpływa na to m.in. średnia ilość opadów w danym rejonie w ciągu roku. Jeśli trudno nam oszacować, ile wody zużywamy do celów sanitarnych, możemy do pomocy zaprosić eksperta, który precyzyjnie wyliczy nasze potrzeby.

Oczywiście wybór odpowiedniego zbiornika zależy też od jego rodzaju – zbiorniki podziemne są zazwyczaj dużo większe, mając pojemność nawet do 2000 litrów, podczas gdy zbiorniki naziemne muszą być mniejsze z powodów funkcjonalnych i estetycznych. Jaką wielkość zbiornika na deszczówkę więc wybrać? Wybór pozostanie kwestią indywidualną, ale najchętniej wybierane zbiorniki to te o pojemności 200-300 litrów (zbiorniki naziemne) lub 1000 litrów i więcej (zbiorniki podziemne).

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Zbiorniki podziemne zakopywane są na terenie działki. Różnią się one nieco budową od zbiorników naziemnych, ponieważ muszą być bardziej wytrzymałe (w przeciwnym razie uszkodziłby je napierający grunt). Z tego powodu często takie zbiorniki wykonywane są z tworzyw sztucznych wysokiej jakości. Woda przechowywana pod ziemią jest też bezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem sanitarnym, ponieważ są tam gorsze warunki do rozwoju glonów i mikroorganizmów. Oczywiście wadą zbiorników podziemnych jest ich inwazyjny sposób montażu, ale za to dostarczą one ogromne ilości wody deszczowej, która skutecznie zasili nas domowy system doprowadzania wody.

Zbiorniki naziemne, choć posiadają mniejszą pojemność, cechują się jednak tańszą ceną i często mogą spełniać też funkcje estetyczne. W ofercie Castoramy znajdują się m.in. zbiorniki imitujące drewniane beczki lub ceramiczne naczynia. Jeśli oferowana pojemność nie wystarczy do naszych potrzeb, zbiorniki naziemne z powodzeniem można łączyć w baterie.

https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Zalety wykorzystywania deszczówki są liczne, a jedyną istotną „wadą” jest cena samego zbiornika i jego montażu, która szybko zwraca się w rachunkach. Przede wszystkim w Polsce mamy do czynienia z postępującym deficytem wody – zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze susze. Wykorzystywanie wody deszczowej, zwłaszcza do takich celów, jak podlewanie ogródka, jest więc odpowiedzialne i ekologiczne. Ponadto sama woda deszczowa jest lepsza niż ta z sieci, zarówno dla roślin, jak i podczas prania i zmywania. Jest bowiem miękka, to znaczy nie zawiera wapnia i magnezu, dzięki czemu nie wchodzi w reakcje z detergentami i nie tworzy nierozpuszczalnych soli.

Swego rodzaju wadą zbiorników na deszczówkę jest być może fakt, że rozwiązanie to jest dostępne przede wszystkim dla właścicieli domów rodzinnych, w mniejszym stopniu dla domów działkowych i wczasowych. Zastosowanie takiego zbiornika w przypadku budynku wielorodzinnego jest możliwe, choć nieco trudniejsze – jeżeli nie może on zostać zakopany w ziemi, może stać w piwnicy, jednak montaż przyłączy i formalności mogą być skomplikowane.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

 • Materiał, z którego wykonany jest zbiornik - tutaj do wyboru mamy m.in. plastik, terakotę, drewno oraz metal. Za wyjątkiem zbiorników podziemnych, które muszą być zrobione z bardzo wytrzymałych tworzyw, wybór materiału zależy w dużej mierze naszego gustu. 
 • Zbiornik na wodę powinien mieć kształt, który zapewni mu stabilność.
 • Warto zwrócić uwagę na metodę wytwarzania zbiornika. Najbardziej optymalna jest metoda bezspoinowa, co daje gwarancję szczelności i wytrzymałości. Takie zbiorniki na deszczówkę są odlewane od razu w całości.
 • Zwróćmy uwagę na to, czy do zbiornika jest dołączony filtr siatkowy, który odsieje największe nieczystości – liście czy żwir.  Jeśli nie, możemy taki filtr zamontować sami.
 • Dobrze, by zbiornik był wyposażony w otwory do zamontowania węża oraz kraniku. To bardzo wygodne rozwiązanie w zbiornikach naziemnych przy podlewaniu ogrodu.
 • Podstawka pod zbiornik to przydatny element, który czasem jest dołączany do zbiornika w formie zestawu. Dzięki podstawce będziemy mogli ustawić zbiornik na pożądanej wysokości

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA