/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

KPPD: Pozytywne wyniki osiągnięte pomimo pandemii

KPPD

Autor: oprac. red
Źródło: KPPD
Data: 2021-03-23


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA opublikowało raport finansowy za 2020r. Spółka zwiększyła przychody oraz zanotowała wzrost zysków.

KPPD: Pozytywne wyniki osiągnięte pomimo pandemiiKPPD: Pozytywne wyniki osiągnięte pomimo pandemiiFot. D.Jabłoński

Przychody netto ze sprzedaży Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA w 2020r. wyniosły 317,280 mln zł (2019: 297,731 mln zł). Ok. 35% sprzedaży realizowane jest na rynkach zagranicznych, głównie do klientów w Unii Europejskiej. Sprzedaż po za Europę stanowi ok. 3% przychodów firmy. Spółka zanotowała też wzrost zyskowności. Zysk z działalności operacyjnej w minionym roku wzrósł do 12,270 mln zł wobec 4,883 mln zł w roku 2019. Zysk netto sięgnął 8,382 mln zł (2019: 3,085 mln zł). Istotnym elementem, który wpłynął na osiągnięte w 2020r. zyski jest dofinansowanie na utrzymanie miejsc pracy otrzymane przez spółkę z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w ramach rządowej Tarczy 4.0. Łączna kwota refundacji wynagrodzeń i składek ZUS w 2020r. Wyniosła 5,899 mln zł.

-Pojawienie się w Europie na początku 2020r. pandemii koronawirusa i związanych z nią szeregu obostrzeń i ograniczeń, wpłynęło na kształtowanie się warunków dla działalności Spółki. Nasze pierwsze działania były ukierunkowane na utrzymanie płynności finansowej i zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Skutek wprowadzonych ograniczeń najbardziej odczuliśmy w kwietniu i maju, kiedy to nastąpił istotny (17%) spadek przychodów ze sprzedaży w odniesieniu do tego samego okresu roku 2019. - podsumowuje miniony rok Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes zarządu KPPD SA. -Odmrożona w czerwcu gospodarka zareagowała skokowym wzrostem zamówień i w konsekwencji wzrostem przychodów w III i IV kwartale. Nawet miesiące wakacyjne, tradycyjnie z niższym poziomem przychodów, nie przyniosły sezonowego spadku zamówień - dodaje Szumowicz.

W ubiegłym roku Koszalińskie PPD, ze względu na dużą niepewność sytuacji gospodarczej ograniczyło nakłady inwestycyjne. Ich suma zamknęła się w kwocie ok. 6,5 mln zł, co oznacza połowę z wydatków planowanych wcześniej na 2020r. Główne zadanie inwestycyjne zaplanowane na 2020r., wymiany obrzynarki w ZPD Kalisz Pomorski, zostało przesunięte na rok 2021. Warto zauważyć, że spółka w minionym roku wydatkowała blisko 1,4 mln zł na instalacje fotowoltaiczne.

Zysk netto za 2020r., podobnie jak zysk za 2019r., zarząd spółki będzie rekomendował przeznaczyć na zwiększenie kapitału zapasowego.

KPPD Szczecinek należy do największych producentów tarcicy w Polsce. W 2020r. spółka zakupiła blisko 500 tys. m3 surowca drzewnego i wyprodukowała ponad 266 tys. m3 tarcicy iglastej i 30 tys. m3 tarcicy liściastej.

W skład spółki wchodzi 13 oddziałów rozmieszczonych we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego: 8 zakładów przetwarzających surowiec tartaczny iglasty: w Drawsku Pomorskim, Kaliszu Pomorskim, Krosinie, Łubowie, Manowie, Sławoborzu, Świdwinie i Świerczynie (z filią w Czaplinku), 2 zakłady przetwarzające surowiec tartaczny liściasty: w Kołaczu i Wierzchowie, zakład produkujący płyty klejone liściaste w Białogardzie. W Szczecinku ma swoją siedzibę Biuro Spółki i Skład Handlowo-Techniczny, nie posiadający statusu oddziału. Największym z tartaków należących do spółki jest zakład zlokalizowany w Kaliszu Pomorskim, posiadający zdolność przerobu na poziomie 120 tys. m3 surowca iglastego.

Dążąc do skoncentrowania się na branży tartacznej, zarząd spółki postanowił wydzierżawić od 1. stycznia 2021r. Skład Fabryczny w Koszalinie. Do spółki należy również oddany w dzierżawę Ośrodek Wczasowo–Kolonijny w Dźwirzynie. Łącznie KPPD zatrudnia ponad 1300 pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz