/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Erbud planuje wejście w segment budownictwa modułowego

Autor: oprac. red
Źródło: Erbud
Data: 2021-03-19


Grupa budowlana Erbud planuje wejście w nowy segment biznesowy. Spółka ma zamiar produkować i sprzedawać budynki modułowe. Inwestycje zawiązane z uruchomieniem produkcji szacowane są na na 80-100 mln zł

Drewniane budownictwo prefabrykowane zyskuje na znaczeniuDrewniane budownictwo prefabrykowane zyskuje na znaczeniuFot. D.Jabłoński

W ubiegłym miesiącu Erbudd SA, jedna z największych grup budowlanych w Polsce, ogłosiła rozszerzenie swojej strategii poprzez wejście w produkcję budynków modułowych. W komunikacie nie powiedziano tego wprost, jednak z kontekstu wynika, że konstrukcja modułu oparta ma być o drewno.

Grupa zamierza budować minimum 1000 obiektów rocznie: hotele, biurowce oraz budynki użyteczności publicznej - szpitale, szkoły czy urzędy. Będą one oferowane głównie na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku niemieckim, gdzie spółka obecna jest od lat i ma tam silną pozycję biznesową. W ciągu 3-4 lat przychody z budownictwa modułowego mają dać Erbudowi ponad 10% przychodów.

-W ramach strategii rozwoju postanowiliśmy postawić na segment wciąż młody, ale niezwykle perspektywiczny, który szczególnie na zachodzie Europy rośnie z olbrzymią dynamiką. Budowa domów modułowych wpisuje się w trendy proekologiczne, które rosną w siłę na całym niemal świecie. Ich postawienie pochłania znacznie mniej energii, przez co pozostawiają one niewielki „ślad węglowy” - wyjaśnia Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud SA.

-Od lat w naszej strategii stawiamy na dywersyfikację segmentową i geograficzną. Ten nowy obszar działalności pozwoli nam w ciągu kilku lat zbudować mocną „nogę biznesową”, która powinna kontrybuować w znaczący sposób do zysków Grupy Erbud. Tym bardziej, że będziemy mogli wykorzystać w pierwszej kolejności nasze wieloletnie doświadczenie na rynku niemieckim, gdzie widzimy największy potencjał rozwoju - dodaje Dariusz Grzeszczak.

Uruchomienie produkcji i sprzedaży obiektów modułowych będzie wymagało inwestycji. Erbud planuje m.in. zakup obiektu, w których chce uruchomić linię produkcyjną. Środki potrzebne na realizację tego celu spółka szacuje na ok. 80-100 mln zł. Obecnie władze spółki analizują optymalną drogę do ich pozyskania. Wśród rozważanych opcji jest pozyskanie finansowania dłużnego lub sprzedaż części akcji spółki córki – toruńskiego PBDI SA - podmiotu specjalizującego się w generalnym wykonawstwie projektów OZE, głównie farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Rozważana jest sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji PBDI do inwestora finansowego lub branżowego lub poprzez ofertę publiczną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

-PBDI to nasz klejnot w koronie, dlatego w każdym scenariuszu zakładamy utrzymanie kontroli nad spółką. W najbliższych tygodniach będziemy intensywnie analizować wszystkie możliwości i wybierzemy optymalne rozwiązanie, zarówno dla całej Grupy, jak i dla dalszego rozwoju samego PBDI - podkreśla Dariusz Grzeszczak.

Strategia zatwierdzona uchwałą rady nadzorczej spółki, zakłada, że zakres działalność Grupy Erbud zostanie poszerzony o nowy segment działalności związany z produkcją, sprzedażą i montażem obiektów modułowych. Jak wynika z komunikatu, produkcja modułów odbywać się będzie w Polsce, zaś sprzedaż i montaż obiektów modułowych realizowana będzie głównie na rynku europejskim za pośrednictwem spółki zależnej - GWI Bauunternehmung GmbH z siedzibą w Düsseldorfie. Rozszerzenie zakresu działalności spółki w ramach zmienionej strategii wymagać będzie inwestycji, w szczególności zakupu linii produkcyjnych, zakupu nieruchomości na której realizowana będzie działalność produkcyjna w ramach nowego segmentu oraz zwiększenia zatrudnienia. Według założeń, całkowite nakłady w związku z uruchomieniem nowego segmentu działalności wyniosą ok. 80-100 mln zł mln zł w okresie najbliższych trzech lat.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz