/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Rosyjska Segezha Group rozpoczęła produkcję płyt CLT

Autor: oprac. dja
Źródło: Segezha Group
Data: 2021-03-16


Z końcem lutego br. w fabryce Sokol CLT, należącej do rosyjskiego koncernu drzewnego Segezha Group, oficjalnie rozpoczęto produkcję płyt CLT (Cross Laminated Timber - drewno klejone krzyżowo). Pierwsza dostawa do klienta zrealizowana została na początku marca.

Rosyjska Segezha Group rozpoczęła produkcję płyt CLT Rosyjska Segezha Group rozpoczęła produkcję płyt CLT Fot. Segezha Group

CLT to jeden z najnowocześniejszych inżynierskich materiałów drzewnych przeznaczony do wykorzystania na szeroką skalę w budownictwie. Jest to idealny materiał, nadający się zarówno na elementy konstrukcji nośnych, jak i ścian. Zastosowanie płyt CLT jako prefabrykatów konstrukcyjnych znacznie przyspiesza budowę budynków, co jest istotną zaletą w stosunku do innych technologii. Dodatkowo, budynki wykonane z odnawialnego surowca jakim jest drewno, pozytywnie wpływają na środowisko. Posiadają niski ślad węglowy w cyklu inwestycyjnym, magazynują CO2 oraz pozwalają na łatwy recycling elementów konstrukcyjnych w przyszłości.

Jak informuje Segezha Group, pomimo że CLT to stosunkowo nowy materiał, to jest już popularny wśród rosyjskich nabywców. Wprowadzenie na rynek budowlany wysokiej jakości płyt CLT na dużą skalę przyczynić się może do rozwoju prywatnego budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem drewna. Może też dać w Rosji początek całemu sektorowi wielopiętrowej zabudowy drewnianej wykorzystującej technologie hybrydowe.

-Rozwijamy głęboką obróbkę drewna. Rosja powinna sprzedawać produkty o wysokiej wartości dodanej. Płyty CLT wpisują się w to założenie idealnie. Nauczyliśmy się, jak głęboko przetwarzać tarcicę w wysokiej jakości prefabrykaty nadające się do budownictwa mieszkaniowego. To cel postawiony przemysłowi leśnemu przez Prezydenta i rząd - powiedział podczas uroczystego otwarcia nowego zakładu Jurij L. Vorobyov, wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Federacji (izby wyższej Federacji Rosyjskiej).

Nowa linia produkcyjna płyt CLT o rocznej wydajności rzędu 50 tys. m3 wybudowana została przez Gupę Segezha na terenie Zintegrowanego Zakładu Obróbki Drewna Sokolsky (Sokolsky DOK), w miejscowości Sokol w regionie Wołogdy. W ramach inwestycji nowy zakład wyposażony został w urządzenia Ledinek, Imeas i SCM Group, które pozwalają na produkcję wielowarstwowych płyt o długości do 16m, szerokości 3,5m oraz grubości do 40cm. Objętość drewna w jednej płycie to 22,4 m³. W przypadku drewna sosnowego płyta taka waży około 9,5 tony. Sokol CLT utworzył 50 nowych miejsc pracy.

Wartość inwestycji, która znajduje się na rządowej liście priorytetowych projektów inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania lasu, wyniosła ok. 34,5 mln euro.

Do czasu uruchomienia nowej inwestycji, zdolność produkcyjna wyrobów klejonych z drewna w Sokolsky DOK wynosiła ok. 70 tys. m3 rocznie. Wyroby tu produkowane dostarczane są m.in. do Włoch, Niemiec, Austrii, Belgii, Węgier, Polski, a także na rosyjski rynek krajowy.

Segezha Group to spółka zależna Sistema PJSFC. Jest wiodącym rosyjskim pionowo zintegrowanym holdingiem działającym w branż leśno-drzewnej. Grupa realizuje pełen cykl operacji produkcyjnych - od pozyskiwania drewna do zaawansowanej obróbki drewna. W ofercie firmy znajduje się m.in. surowiec drzewny, tarcica, sklejka, elementy klejone z drewna, domy drewniane, płyty pilśniowe oraz wyroby przemysłu celulozowo-papierniczego. W 2020r. Segezha Group uzyskała przychody na poziomie 793,5 mln euro, co stanowiło wzrost o 17,9% wobec roku poprzedniego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz