/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Jakie rusztowanie elewacyjne wybrać?

Autor:
Źródło: Boels Polska
Data: 2021-03-11


Renowacja elewacji budynku to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania prac, wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz najwyższej troski o bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności na wysokości. Niezbędne są rusztowania. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania rusztowań elewacyjnych?

Jakie rusztowanie elewacyjne wybrać?Jakie rusztowanie elewacyjne wybrać?Fot. Boels

Jakie parametry powinny mieć rusztowania elewacyjne? 

Pierwszym krokiem jest ustalanie czynności, które będą wykonywane na rusztowaniu. Firmy oferujące wynajem rusztowań oferują różne konstrukcje, dopasowane do szeregu prac budowlanych. Od ich specyfiki uzależniona jest maksymalna wysokość, szerokość oraz udźwig rusztowań. Ważny jest również sposób montażu rusztowania.

Jakie maksymalne obciążenie powinno mieć rusztowanie elewacyjne? 

Najczęściej rusztowania fasadowe mają maksymalny udźwig sięgający do około 200 kg/m2. Konstrukcja o takim parametrze wystarczy do swobodnych prac na elewacji. Warto jednak pamiętać, aby na takim standardowym rusztowaniu na składować ciężkich materiałów budowlanych. W tym przypadku należy wybrać konstrukcję o zwiększonym udźwigu. Na rynku można znaleźć nawet rusztowania elewacyjne, które mają obciążenia sięgające 600 kg/m2. Tego typu konstrukcje pozwalają swobodnie składować ciężkie materiały.

Jaka wysokość rusztowania?

 Do ocieplania budynków lub malowania czy odświeżania elewacji należy dobrać rusztowanie o wysokości dopasowanej do jego wysokości. Dostępne są nawet rusztowania, których maksymalna wysokości sięga 600 m. Im wyższa konstrukcja, tym cena wynajmu jest jednak wyższa. Zupełnie inne rozwiązanie będzie potrzebne do prac przy domu jednorodzinnym, a inne do 10-piętrowych bloków. 

Jakie rusztowanie elewacyjne wybrać?Jakie rusztowanie elewacyjne wybrać?Fot. Boels

Zwróć uwagę na szerokość pomostów

 Kolejnym ważnym parametrem jest szerokość pomostów. Do właśnie po nich będzie poruszać się ekipa budowlana. Prace fasadowe są dość wymagające, a rusztowanie staje się miejscem pracy szerszej grupy pracowników, dlatego warto wybierać szersze pomosty, które zapewniają wyższą swobodę poruszania się. To przekłada się na bezpieczeństwo i komfort pracy. Szersze pomosty mają jeszcze jedną zaletę – bez problemów można na nich przechowywać prefabrykaty, bez konieczności codziennego dostarczania potrzebnych elementów na wysokość. 

Standardowe pomosty rusztowań elewacyjnych zwykle mają 70 cm. Dostępne są także tańsze konstrukcje z pomostami 60-centrymetrowymi. Przy zwiększonym obciążeniu maksymalnym można rozważyć wybór konstrukcji z szerszymi pomostami (około 110 cm), które sprawdzą się do przechowywania sprzętu i materiałów. 

Jak są łączone elementy? 

Rusztowania montuje się z wielu elementów składowych. Ich sposób łączenia jest różny w zależności od typu konstrukcji. Dostępne są rusztowania z połączeniami:

  • zapadkowymi – pozwalają na błyskawiczny montaż, ale połączenia nie są idealnie sztywne,
  • klinowymi – ich montaż jest trudniejszy i wymaga większego nakładu pracy, ale w zamian połączenia są sztywniejsze, co zapewnia wyższą stabilność. Do składania konstrukcji niezbędne są specjalistyczne narzędzia,
  • zaciskowymi – dość łatwo jest je poziomować, ale ich składanie jest bardziej czasochłonne.

Dobór rusztowań o odpowiednich parametrach znacznie ułatwia i przyspiesza pracę oraz zwiększa bezpieczeństwo ekipy budowlanej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz