/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Niemiecki rząd wspiera przemysł drzewny

Autor: oprac. dja
Źródło: BMEL
Data: 2021-03-08


Z początkiem marca w Niemczech uruchomiono dwa rządowe programy wsparcia niemieckiego przemysłu drzewnego. Na wsparcie w ramach tych działań przeznaczono 35 mln euro. Oba programy są częścią pakietu wsparcia gospodarczego branży drzewnej i leśnej - "Las i Drewno", na który przeznaczono 700 mln euro.

Niemiecki rząd wspiera przemysł drzewnyNiemiecki rząd wspiera przemysł drzewnyFot. D.Jabłoński

Pierwszy z programów to wart 15 mln euro projekt inwestycyjny dla przemysłu drzewnego, którego celem jest promowanie inwestycji ukierunkowanych na:

  • zachowanie lub podwyższenie wykorzystania drewna pochodzącego z klęsk żywiołowych
  • wzrost wykorzystania i przerobu drewna liściastego
  • wzrost wykorzystanie drewna jako materiału dla budownictwa.

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wielkości firmy i wynosi maksymalnie 20% inwestycji. Mogą ubiegać się o nie przedsiębiorstwa z branży drzewnej, takie jak tartaki, przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką drewna, logistyką drewna, firmy produkujące materiały budowlane z drewna lub budujące z drewna. Wypłata dotacji inwestycyjnej następuje po wydaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu. O środki można wnioskować do 30. kwietnia 2021r., a inwestycje muszą zostać zakończone do 15. listopada 2021r.

Drugi program przeznaczony jest na promocję budownictwa drewnianego, jako przyjaznego klimatowi. Na jego realizację przeznaczono 20 mln euro. W jego ramach przeznaczono środki na promocję:

  • usług doradczych dla firm z branży drzewnej, w tym budownictwa drewnianego i projektowania konstrukcji drewnianych, w takich obszarach jak np. cyfryzacja, robotyka, sztuczna inteligencja)
  • klastrów innowacyjnych w dziedzinie budownictwa drewnianego w celu transferu wiedzy poprzez lepsze tworzenie sieci i współpracy między firmami, instytucjami, nauką.

O dotacje występować mogą firmy, stowarzyszenia, instytucje i organizacje. Działania muszą zostać zakończone do 15. listopada 2021r.

-Ostatnie trzy lata suszy, masowych inwazji kornika drukarza, huraganów i zwiększonej liczby pożarów lasów spowodowały ogromne, długotrwałe szkody w lasach - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

-Wykorzystanie drewna jest sposobem na aktywną ochroną klimatu, ponieważ magazynuje ono węgiel - powiedziała Julia Klöckner, minister rolnictwa w rządzie federalnym. Na przykład podczas budowy domu jednorodzinnego z drewna, emisja gazów cieplarnianych jest nawet 56% niższa przy wykorzystaniu innych technologii.

-Zamierzamy wzmocnić cały łańcuch dostaw drewna, od produkcji w lesie i przetwórstwa po wykorzystanie go jako materiał budowlany. W tym kontekście przekształcanie lasów iglastych w kierunku lasów mieszanych, a więc większego wykorzystania drewna liściastego, prowadzić będzie do niezbędnych przekształceń w przemyśle drzewnym. Wspieramy to zachętami inwestycyjnymi - dodała Klöckner.

Warto przypomnieć, że niemiecki rząd, w ramach zadania dotyczącego poprawy struktury rolnej i ochrony wybrzeży, przeznaczył również kwotę około 800 mln euro na wsparcie leśnictwa. Pieniądze z tego projektu mogą wykorzystać właściciele lasów m.in. na odtworzenie lasów zniszczonych przez gradację kornika, zalesianie nowych terenów, czy przebudowę struktury lasów. Łączna kwota wsparcia dla branży leśno-drzewnej to 1,5 mld euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz