/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Holenderskie drewniane "dwie wieże" bliżej realizacji

Autor: oprac. red
Źródło: Studio Marco Vermeulen
Data: 2021-03-03


Realna staje się budowa kompleksu dwóch drewnianych wieżowców w holenderskim Eindhoven. Jak poinformowano, inicjatorzy projektu są bliscy porozumienia z władzami gminy, na terenie której powstać ma inwestycja.

Holenderskie drewniane "dwie wieże" bliżej realizacjiHolenderskie drewniane "dwie wieże" bliżej realizacjiFot. Studio Marco Vermeulen

Projekt o nazwie Dutch Mountains (Holenderskie Góry”) stworzony został przez Studio Marco Vermeulen w 2018r. w ramach konkursu na zagospodarowanie i rewitalizacją terenów kolejowych w centrum Eindhoven. Obecnie znaleźli się inwestorzy, którzy są chętni go zrealizować. Choć wciąż trwają rozmowy z władzami gminy, to wszystko wskazuje, że porozumienie jest w zasięgu ręki. Marco Vermeulen, autor projektu ma nadzieję, że budowa rozpocznie się w 2022r. i potrwa do 2025r.

Dutch mountains to kompleks dwóch, połączonych ze sobą wieżowców, których głównym materiałem konstrukcyjnym mają być płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Projekt składa się z dwóch budynków, z których jeden będzie mierzył 130 m, drugi 100 m. Budowle zostaną połączone wielopoziomowym, wspólnym lobby z unikalnym zadaszeniem nawiązującym do naturalnych kształtów.

W wielofunkcyjnym budynku znajdą się przestrzenie biurowe, mieszkania i hotel. Główne wejście skierowane jest w stronę lokalnego parku, który będzie połączony z ogólnodostępnym, centralnym atrium, w którym swoje miejsce znajdą sklepy, galerie sztuki, obiekty sportowe, restauracje i ogród zimowy. Na najwyższym piętrze zaplanowano restaurację z widokiem na miasto w zakresie 360 ​​stopni.

Podstawa i rdzeń budowli wykonane mają zostać z betonu. Pozostałe elementy wież wykonane będą w technologii hybrydowej łączącej drewno, głównie płyt CLT z innymi materiałami. Konstrukcja wielopoziomowego atrium łączącego wieżowce wykonana zostanie w całości z drewna.

Drewno wykorzystane w trakcie budowy pochodzić ma z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony.

Wieżowce mają zostać wyposażone również w inne ekologiczne rozwiązania. System nawadniający będzie zbierał deszczówkę, która posłuży do podlewania roślin wewnątrz budynku. Nadmiar wody zostanie odprowadzony do rzeki Dommel. Budynki będą również wyposażone w panele słoneczne.

Dutch Mountains mają być symbolem zdrowej i zrównoważonej urbanizacji. Promować zdrowy styl życia, dostarczając zieleń, czyste powietrze, zdrowe jedzenie, możliwości uprawiania sportu i zrównoważone środki transportu - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie www.thedutchmountains.nl

Holenderskie drewniane "dwie wieże" bliżej realizacji (Zdjęcia: 2)

Holenderskie drewniane "dwie wieże" bliżej realizacjiKonstrukcja atrium łączącego wieżowce wykonane zostanie w całości z drewna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz