/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Wyposażenie magazynu w regały wspornikowe na drewno konstrukcyjne KVH

Autor:
Źródło: Logimax Polska
Data: 2021-02-24


Firma Stamadrew zajmuje się dostarczaniem wszechstronnych rozwiązań z drewna. Wśród jej produktów znajdują się przede wszystkim indywidualne rozwiązania dla przemysłu budowlanego szeroko pojętego. Przedsiębiorstwo jest uznawane za jednego z czołowych dystrybutorów drewna konstrukcyjnego oraz profilowanego w Polsce południowej. Oferta firmy obejmuje materiały stosowane w budownictwie dla; firm budowlanych, dekarskich, produkcyjnych ,handlowych oraz stosujących szeroko pojęte materiały wykończeniowe do wewnątrz oraz na zewnątrz.

Wyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąWyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąFot. Logimax Polska

Stamadrew działa na rynku krajowym i zagranicznym. Klient dysponuje znaczną przestrzenią magazynową, starając się, by składowane wyroby były gotowe do natychmiastowej wysyłki i odbioru. Firma współpracuje także z kooperacyjnymi magazynami fabrycznymi, które wspierają jej logistykę.

Filozofia klienta opiera się na kompleksowym wsparciu dla kontrahentów. Firma doskonale rozumie rolę, jaką odgrywa w łańcuchu dostaw. Jednym z kluczowych wyzwań jest spełnienie wymagań logistycznych względem rynku wewnętrznego w standardzie europejskim. Partnerzy firmy Stamadrew są zaangażowani w tworzenie najwyższej jakości rozwiązań. 

 

Wyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąWyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąFot. Logimax Polska


 

Produkty oferowane przez firmę Stamadrew to między innymi drewniane profile, z których część jest wykonywana na indywidualne zamówienie. W ofercie znajdują się   liczne rodzaje wyrobów: boazerie, podbitki, elewacje, deski tarasowe, podłogowe, czterostronnie strugane, łaty, legary, a także kantówki z kilku gatunków drewna. Stamadrew oferuje także malowanie drewna w systemie Vacumat z wykorzystaniem technologii Seca-Protect.

Ze względu na fakt, że firma Stamadrew stawia nacisk na indywidualne rozwiązania dla swoich kontrahentów, konieczne było wdrożenie skuteczniejszego systemu magazynowania  produktów takich jak drewno konstrukcyjne  KVH/DUO/TRIO.
 

Sytuacja - zbyt mała powierzchnia magazynowa

Wśród materiałów magazynowanych przez klienta znajduje się między innymi drewno konstrukcyjne klejone KVH. To surowiec budowlany o wysokim poziomie wytrzymałości statycznej. Drewno konstrukcyjne jest wysuszone do wilgotności na poziomie 16% oraz czterostronnie strugany. Tak przygotowany surowiec znakomicie sprawdza się w konstrukcjach wymagających wysokiej trwałości. Nie wymaga stosowania impregnacji, jest bardziej odporny na ogień. Materiał ten jest wykorzystywany w technologii budowania domów szkieletowych, dachów i tarasów; sprawdza się także przy wielu innych projektach konstrukcji drewnianych. Wielką zaletą tego rodzaju drewna jest jego długość w standardzie 13m która może być zwiększona do 16 a nawet 18 m.

Drewno KVH jest dostępne w wielu przekrojach. Składowanie ich sprawia pewne trudności ze względu na sporą liczbę różnych rozmiarów. W magazynie centralnym klienta problemem był brak optymalnego systemu przechowywania. Wszystkie przekroje były umieszczone w jednym miejscu, przez co dostanie się do jakiegokolwiek z nich wymagało znacznego nakładu pracy. Wadą takiej organizacji jest wyraźnie większy koszt związany z nakładem pracy poprzez dłuższy czas potrzebny do przygotowania konkretnego zamówienia. Taka forma magazynowania materiałów dłużycowych, która generuje niepotrzebną mobilność przechowywanych elementów, sprzyja powstawaniu uszkodzeń i utraty pełnowartościowego surowca. Kolejnym problemem jest nadmierne zaangażowanie kadry w tak trywialne procesy jak przenoszenie ładunku z jednego miejsca w drugie, by dotrzeć do odpowiedniego przekroju. Utrudnione były także procesy inwentaryzacyjne.

 

Wyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąWyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąFot. Logimax Polska


 

Sytuacja wymagała działania w dwóch kierunkach. Z jednej strony konieczne było usprawnienie procesu przechowywania materiałów dłużycowych, z drugiej – poszerzenie przestrzeni magazynowej, by umożliwić wprowadzenie odpowiednich rozwiązań. Takie zadania wymagały nieco niestandardowych działań.

System magazynowy stworzony w ramach indywidualnego projektu Logi-Max

Specyfikacja magazynu firmy Stamadrew pozwalała na wykorzystanie konwencjonalnych rozwiązań opracowanych zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ze względu na brak miejsca w przestrzeni magazynowej konieczne było zastosowanie regałów poza obszarem samego budynku. Jest to wyzwanie ze względu na specyfikę materiału KVH, który nie znosi dobrze wpływu czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów. Wymagane było więc wdrożenie regałów zadaszonych, których udźwig pozwoli nie tylko na przechowywanie materiałów dłużycowych, ale także będzie sprzyjać zamontowaniu ściany ażurowej z przodu i z boków. Dodatkowo potrzebne było wdrożenie skutecznego odwodnienia na powierzchni dachu. Konstrukcja stanowi dodatkowe 400 m2 zadaszonej przestrzeni magazynowej, która została wdrożona bez zbędnego angażowania się w działania administracyjne – nie było potrzebne pozwolenie na budowę. W samej przestrzeni wykorzystane zostały wyłącznie regały wspornikowe .

Dostępne w Logi-Max regały wspornikowe znakomicie sprawdzają się w przechowywaniu materiałów dłużycowych. To konstrukcje o wysokim udźwigu – do 2 ton na jeden wspornik – wykonane z profili gorącowalcowanych IPE. Regały do drewna tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku materiałów takich jak KVH. Ze względu na obecność dużej liczby różnych przekrojów konieczne było wdrożenie aż 60 miejsc składowania. Regały na drewno konstrukcyjne KVH dostępne są jako konstrukcje jedno- lub dwustronne. W tym przypadku, by osiągnąć zakładaną przestrzeń magazynową, konieczne było wdrożenie jednego regału jednostronnego, czterech regałów dwustronnych i jednego regału dwustronnego asymetrycznego. Ciekawym rozwiązaniem było także wykonanie elewacji ażurowej, która miała dodatkowo chronić materiały przechowywane w przestrzeni magazynowej. Ten element był wykonany przez klienta, którego oferta obejmuje również takie rozwiązania. Regały do KVH, w które wyposażona została przestrzeń klienta, pozwalają na prosty dostęp do różnych przekrojów tego materiału bez  konieczności manipulacji z nie potrzebnym w danej chwili rozmiarami.

Wyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąWyposażenie magazynu w regały wspornikowe na blaty i płytę meblowąFot. Logimax Polska

Znaczące poszerzenie przestrzeni magazynowej, stworzenie skutecznego i wydajnego systemu magazynowania

Od początku analizy indywidualnego przypadku klienta priorytetem było zaprojektowanie przestrzeni magazynowej, która będzie odpowiadać na potrzeby współczesnego łańcucha dostaw. Redukcja czasu trafienia produktu na rynek, zapewnienie znakomitej stabilności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w przestrzeni magazynowej to kluczowe cele. Obrane rozwiązanie w postaci nieco niestandardowej konstrukcji z zadaszeniem pozwoliło na osiągnięcie ich stosunkowo niskim kosztem. Oto korzyści, które udało się osiągnąć:

  • Poszerzenie przestrzeni magazynowej. Pozwoliło to na uzyskanie prawie 400 metrów kwadratowych na składowanie materiałów dłużycowych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Sam koszt zwiększenia dostępnej powierzchni magazynowej był stosunkowo niski; konwencjonalne regały o wzmocnionym udźwigu wykonane z profili gorącowalcowanych IPE stanowią jedno z tańszych rozwiązań na rynku. Możliwość skorzystania z elewacji ażurowej z listew drewnianych, które dostarczone zostały bezpośrednio przez klienta, zdecydowanie korzystnie wpłynęła na kosztorys przedsięwzięcia. Poszerzenie magazynu nie odbiło się na jakości materiałów – przechowywane są one w warunkach odizolowanych od wpływu nadmiernej wilgoci, na dachu umieszczone jest odwodnienie.
  • Usprawnienie działania przestrzeni magazynowej. Przechowywanie dłużycy w 60 miejscach składowania pozwoliło na podzielenie materiałów KVH w zależności od przekroju. Dłużyca o długości 13 metrów bieżących umieszczona jest na wspornikach; dostęp do niej został znacząco ułatwiony. W porównaniu z wcześniejszym stanem, czyli koniecznością przenoszenia materiałów w poszukiwaniu odpowiedniego indeksu, zastosowane rozwiązanie wprowadza ogromną wartość dodaną. Poprawione zostało także bezpieczeństwo materiału. Szansa na jego uszkodzenie jest znacznie niższa przez ograniczoną mobilność i postawienie surowca KVH na wspornikach, co oddziela go od podłoża.
  • Poprawa bezpieczeństwa w magazynie. Ograniczenie mobilności ładunku sprzyja także poprawie bezpieczeństwa kadry w trakcie pracy. Ze względu na mniejszy czas obcowania z dłużycą i możliwość wykorzystania dedykowanych narzędzi ryzyko wypadków znacząco zmalało. Sprawniejsze funkcjonowanie magazynu pozwala także delegować pracowników do innych kluczowych zadań.
  • Lepsza przejrzystość przechowywania materiałów. Inwentaryzacja w magazynie stała się znacznie prostsza i szybko dostarcza aktualnych informacji na temat dostępności materiałów o konkretnym indeksie. Dzięki temu klient może jeszcze lepiej realizować swoje cele względem zapewnienia stabilności w łańcuchu dostaw.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz